Czy osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach, będą mogły unieważnić umowę z bankiem, jak niektórzy frankowicze? To pytanie staje się coraz bardziej zasadne. Jak ustalił Business Insider, pierwszy polski sąd ma wysłać do TSUE zapytanie o WIBOR.
Zdaniem prawników, którzy stoją za wnioskiem, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może zadziałać tak, jak w przypadku frankowiczów. W sprawie chodzi o kredyt mieszkaniowy w złotych, którego oprocentowanie ma zmienną stawkę opartą o WIBOR
- Sporządzony przez nas wniosek o zadanie pytań prejudycjalnych do TSUE został już wniesiony do Sądu Okręgowego w Katowicach. Zdecydowaliśmy się na ten ruch, bo widzimy potrzebę odpowiedzi przez Trybunał na kilka pytań dotyczących interpretacji przepisów - tłumaczy w rozmowie z BI radca prawny Piotr Pląska, wspólnik w kancelarii prawnej Radosława Górskiego.
Sprawa dotyczy kredytu, który media opisywały w listopadzie. Sąd Okręgowy w Katowicach zdecydował, że w ramach zabezpieczenia powództwa kredytobiorca złotowy będzie płacił ratę kredytu wyliczoną bez WIBOR-u, a wyłącznie na podstawie marży 2,19 proc. Stawki WIBOR z umowy nie wymazno, a wskazano, że raty będą niższe do prawomocnego zakończenia sprawy.
W grudniu Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku i uchylił przełomowe postanowienie z listopada. To oznacza, że klient banku nadal będzie musiał płacić raty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli kwotę 6,7 tys. zł, zamiast ok. 1,7 tys. zł po "odwiborowaniu".
- Proponowane przez nas pytania odnoszą się zarówno do sytuacji naszego klienta, uwzględniają moment udzielenia kredytu i wysokość panujących wtedy stóp procentowych, jak i mają też charakter uniwersalny, i mogą dotyczyć umów zawieranych przez innych kredytobiorców. Jeżeli sprawa trafi ostatecznie do TSUE, odpowiedź Trybunału na pytania prejudycjalne da wskazówkę również innym kredytobiorcom, czy ich umowy ze stawką WIBOR mogą zostać uznane za wadliwe - wyjaśnia Piotr Pląska.
Dlaczego WIBOR budzi kontrowersje? Chodzi m.in. o znikomą liczbę transakcji, według których ustalana jest jego wysokość i ryzyko manipulacji tą stawką. Kwestie te zaczęły być szczególnie mocno akcentowane, gdy Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła w październiku 2021 r. cykl podwyżek stóp procentowych. Wraz z nią rosnąć zaczął WIBOR, na którym bazuje oprocentowanie niemal wszystkich z ponad 2 mln złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce. Stawka WIBOR 3M wzrosła przez ostatnich 13 miesięcy z poziomu ok. 0,21 proc. do ponad 7,40 proc., a raty niektórych kredytów wynoszą dziś drugie tyle, co przed rokiem.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl