"Nie jesteśmy od pomocy Polakom". Szef Orlenu Daniel Obajtek reaguje na słowa głównego ekonomisty

"Orlen zawsze pomaga Polakom, realizuje cele społeczne i dalej będzie to robić" - wyjaśnił prezes PKN Orlen Daniel. Szef koncernu paliwowego odniósł się do wypowiedzi głównego ekonomisty Orlenu Adama Czyżewskiego, który powiedział w TVN24, że "nie jesteśmy od pomocy Polakom".

"Orlen zawsze pomaga Polakom, realizuje cele społeczne i dalej będzie to robić. Zapewniamy jedne z najniższych cen paliw w Europie, dopłacamy 14 mld zł do zamrożenia cen gazu, finansujemy sport, prowadzimy setki projektów z obszaru CSR. Poranna wypowiedź głównego ekonomisty nie odnosiła się do tych kwestii. Za realizację zadań społecznych odpowiada prezes, zarząd spółki i będziemy kontynuować tę strategię" - czytamy w najnowszym wpisie szefa Orlenu Daniela Obajtka.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

PKN Orlen narodowym czempionem? Główny ekonomista Adam Czyżewski: My nie jesteśmy od pomocy Polakom

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski mówił w czwartek w TVN24, że zarząd spółki "nie może działać na jej niekorzyść". - Jeżeli na rynku ceny kształtują się tak, że generują duże zyski, to sprzedawanie towaru po niższych cenach jest działaniem na jej szkodę - podkreślał.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekonomista został również zapytany, czy PKN Orlen jest narodowym czempionem, który chce pomagać Polakom, czy firmą komercyjną, która chce zarabiać. - My nie jesteśmy od pomocy Polakom. Jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw. Biorąc pod uwagę, że cena hurtowa w Europie jest dla wszystkich taka sama, my sprzedajemy paliwa najtaniej w Europie - mówił Adam Czyżewski.

Główny ekonomista Orlenu rozmawiał o cenach paliw w "Studiu Biznes". Podkreślał, że spółka może obniżyć ceny w Polsce. - Wszystko można. Zrobił to premier Węgier Viktor Orban i do czego to doprowadziło? - mówił. Adam Czyżewski wyjaśniał, że obniżenie przez PKN Orlen cen hurtowych, aby w Polsce ceny paliw były niższe, niż w sąsiednich krajach, jest "samobójstwem".

Daniel Obajtek Daniel Obajtek: "Nazwa 'Orlen' na pewno pozostanie"

"Orlen nie jest od pomocy Polakom, ale państwo od pomocy Orlenowi już jak najbardziej" [KOMENTARZE]

W sieci pojawiły się liczne komentarze, nawiązujące do wypowiedzi ekonomisty Orlenu. "Niesamowite, że główny ekonomista PKN Orlen prosto w twarz mówi nam, że Polki i Polacy ich w zasadzie nie obchodzą - i liczy się tylko biznes. To ma być ta nasza narodowa duma? Śmieszne" - napisała aktywistka Dominika Lasota.

"Główny ekonomista Orlenu mówi, że koncern nie może obniżyć cen paliwa, bo wzrośnie jego wywóz z kraju. Mówienie głupot to strategia na zajęcie tematem opinii publicznej. Cel nominantów PiS kłamać i mówić głupoty" - skomentowała radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska.

"Orlen nie jest od pomocy Polakom, ale państwo od pomocy Orlenowi już jak najbardziej. Podatku od nadzwyczajnych zysków wciąż bowiem nie ma" - zauważył analityk Maciek Sankowski.

Metanowiec 'Lech Kaczyński' "Lech Kaczyński" nawet nie jest polski. Gazowiec pływa pod obcą banderą

Więcej o: