Bon turystyczny przysługuje rodzicom przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Wartość bonu to 500 zł, przy czym kwota ta przyznawana jest osobno na każde dziecko w rodzinie. W przypadku dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wartość bonu wynosi 1000 zł.
- To już ostatnie dni na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego - przypomniała prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. - Program okazał się trafionym pomysłem - dodaje.
Z przedstawionych przez ZUS danych wynika, że większość uprawnionych osób (ok. 90 proc.), aktywowała bon. Z drugiej strony w całej Polsce nadal nie aktywowano ok. 0,5 mln bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln. - Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu - zaznaczyła prezeska ZUS.
Według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim. Z kolei najwięcej bonów aktywowali mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego.
Podkreślmy, że bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 roku, ale sam wyjazd może się odbyć już po tym terminie. W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Bon Turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest on generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który jest wysyłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Trzeba go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie należy wybrać zakładkę "Ogólny", przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a potem do "Mój bon". Konieczne jest uzupełnienie aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego.
***
Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu: