Glapiński już przestępuje z nóżki na nóżkę? RPP ogłosi dziś, jaki "rozmiar" mają stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Ich wzrost byłby sporą niespodzianką. Można jednak domniemywać, że prezes NBP Adam Glapiński już przestępuje z nóżki na nóżkę, bo kolejnym krokiem po decyzji będzie jego konferencja.

Stopy procentowe w Polsce od jesieni utrzymują się na niezmienionym poziomie, główna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. I chociaż inflacja w Polsce wciąż woła o pomstę do nieba, to jednak spada. Dlatego decyzja, która zostanie ogłoszona w środę, zapewne nie przerwie dobrej passy RPP, zakładając nawet, że w ekonomii nigdy do końca nic nie wiadomo. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła dwudniowe posiedzenie we wtorek. To, czy poziom stóp się zmieni, ma znaczenie dla gospodarki, bo wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów udzielanych w złotych.

Co przewidują eksperci? Już we wtorek główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak stwierdził stanowczo, że członkowie Rady nie zmienią wysokości stóp procentowych. Jego zdaniem tempo wzrostu cen w nadchodzących miesiącach będzie wyraźnie spadać. Dodaje jednak, że obawy przed utrudnionym sprowadzeniem inflacji do pożądanego poziomu 2,5 procent będą powstrzymywać członków Rady przed pochopnym obniżaniem stóp.

Stopy procentowe. 05.04.2023 Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję

Pewne światło na decyzję RPP rzucać też może wypowiedź, której Henryk Dąbrowski, członek RPP udzielił w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Nie wiem, co zrobi Rada, bo to jest ciało kolegialne, natomiast - moim zdaniem - na pewno nie będzie żadnego pochopnego obniżania stóp procentowych. Będziemy bardzo wnikliwie przyglądać się zmieniającej się sytuacji gospodarczej i nie możemy sobie pozwolić na zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych. Natomiast w horyzoncie kolejnej projekcji, myślę, że zobaczymy możliwość obniżenia stóp procentowych, ale trudno powiedzieć, kiedy mogłoby to nastąpić - stwierdził cytowany przez Strefę Inwestorów. 

Jak działają stopy procentowe? Gdy Rada Polityki Pieniężnej je podnosi, oznacza to, że banki będą musiały pobierać wyższe oprocentowanie od klientów, którzy zaciągają kredyt lub pożyczki. Wzrost stóp procentowych prowadzi do wzrostu kosztów kredytowych, a przez to do ograniczenia ilości pieniądza w obiegu i spowolnienia gospodarki. To może z kolei pośrednio hamować wzrost inflacji.

Gdy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, oznacza to, że banki będą musiały pobierać niższe oprocentowanie od swoich klientów, co spowoduje wzrost podaży pieniądza i doprowadza zazwyczaj do wzrostu aktywności gospodarczej.

Na decyzje o stopach procentowych mają wpływ liczne czynniki, takie jak: poziom inflacji, poziom bezrobocia, sytuacja na rynkach finansowych, ryzyko geopolityczne, itp. Stopa procentowa ustalana jest w celu utrzymania stabilności cen i zapewnienia odpowiedniego działania gospodarki.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: