Szef Warner Bros. Discovery spotkał się z Andrzejem Dudą. "Prezydent przypomniał o roli Jana Pawła II"

David Zaslav, szef Warner Bros. Discovery spotkał się z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Inicjatorem spotkania miał być Zaslav, który odwiedził w tym miesiącu Polskę. Panowie mieli rozmawiać o mediach oraz Janie Pawle II.

W 2021 roku WarnerMedia połączył się z koncernem Discovery, który jest właścicielem TVN-u. David Zaslav został wtedy szefem nowego podmiotu. W tym miesiącu przyjechała do Polski. Głównie ze względu na obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ale znalazł czas spotkać się również z pracownikami polskiego oddziału firmy, a także z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Kancelaria Prezydenta RP w odpowiedzi dla Wirtualnych Mediów poinformowała, że do spotkania doszło z inicjatywy Zaslava.  

Zobacz wideo Martyna Zastawna gościnią Zielonego Poranka Gazeta.pl

Szef Warner Bros. Discovery spotkał się z Andrzejem Dudą

"Rozmowa dotyczyła walki z dezinformacją, w szczególności w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz sytuacji na światowym rynku medialnym. Prezydent RP przypomniał także o roli, jaką w historii Polski i świata odegrał papież Jan Paweł II" - relacjonuje Kancelaria Prezydenta RP, cytowana przez Wirtualne Media.

Zaskakujący zwłaszcza może być ten ostatni temat. Przypomnijmy, że 6 marca na antenie TVN24 został wyemitowany reportaż "Franciszkańska 3". Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży-pedofilów, a także przedstawił dokumenty z archiwów IPN. Przedstawione w reportażu dowody mają wskazywać, że w latach 1964-78 metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła tuszował pedofilię podległych mu księży. Materiał ten podzielił Polaków. Echem tego była przyjęta przez Sejm zaproponowana przez PiS uchwała ws. ochrony dobrego imienia Jana Pawła II.

Zaslav wrócił do tematu "lex TVN"? Zapewniał, że nie zostanie sprzedany 

Szczegóły rozmów na temat stacji nie są znane, ale można się spodziewać, że padł również temat przyszłości TVN-u w Polsce. Nie tak dawno przecież, nie była ona taka jasna.

Pod koniec 2021 roku Andrzej Duda zawetował ustawę "lex TVN". Przewidywano w niej zakaz posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotknęłoby to właśnie stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery. Ustawa wymusiłaby zatem na Amerykanach, by sprzedali większościowy pakiet akcji w TVN.

Według doniesień Wirtualnych Mediów, podczas spotkania z pracownikami Zaslav miał powiedzieć, że firma będzie w Polsce wspierać produkcje lokalne, bo są ważne. Zapewnił także, że nie przewiduje cięć i redukcji, ani sprzedaży TVN.  

Więcej o: