W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o stopach procentowych. Te obecnie wynoszą 6,75 proc. Szanse, że wzrosną, są nieduże, ale eksperci nie zgadzają się też co do tego, kiedy RPP ruszy z obniżką. W obniżki stóp jeszcze w 2023 r. wierzą np. ekonomiści Pekao czy PKO BP, ale już choćby mBanku, Santander Banku czy ING Banku Śląskiego - nie. A ten rozstrzał jest naprawdę spory, bo np. eksperci z ING oczekują pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Zanim jednak dowiemy się, jaka decyzja zapadła ws. stóp procentowych, Karolina Hytrek-Prosiecka rozmawiała na ten temat w dzisiejszym "Studio Biznes" z Piotrem Bujakiem, Głównym Ekonomistą i Dyrektorem Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP. W Radzie za podwyżką stóp w ostatnich miesiącach byli Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. Przeciwne im skrzydło będące blisko z PiS i rządem z prezesem NBP Adamem Glapińskim na czele wyraża nadzieję na obniżki i to jeszcze w tym roku.
"Według Henryka Wnorowskiego spadek inflacji poniżej 10 proc. już w trzecim kwartale pozwoli śmielej rozmawiać o cięciu stóp. Ireneusz Dąbrowski podkreślił, że spadek inflacji przyspieszył i jest szybszy, niż RPP zakładała, dzięki czemu będzie mogła po wakacjach bardzo poważnie rozpatrywać obniżenie stóp. O jednocyfrowej inflacji i jej trwałym trendzie w dół wspomniała też Gabriela Masłowska. Jeszcze w kwietniu ci sami członkowie RPP twierdzili, że "rozważania nt. obniżek stóp są przedwczesne" - pisały na początku maja Analizy Pekao na Twitterze.
Co jeszcze w nowym odcinku Studia Biznes? Drugim tematem "Studia Biznes" były studia. O nich mówił Paweł Majtkowski, analityk firmy eToro. Z kolei Magdalena Maciejewska z firmy Aegon opowiedziała o raporcie dotyczącym studiów za granicą.
Zapraszamy do oglądania.