Kolejna firma inwestuje w fabrykę w Polsce. W stolicy powstaną setki nowych miejsc pracy

Kolejne zagraniczne firmy decydują się na inwestycje w Polsce. Trumpf Hüttinger planuje otworzyć w Warszawie fabrykę, w której zatrudni 600 osób.

Trumpf Hüttinger otworzy nowy zakład produkcyjny, który będzie mieścił się w dzielnicy Białołęka, w Warszawie - donosi "Rzeczpospolita".  Latem ma tam zostać przeniesiona produkcja elektroniki. W nowym obiekcie firma planuje zatrudnić 600 osób. 

Trumpf Hüttinger stawia kolejną fabrykę w Polsce

Niemieckie przedsiębiorstwo projektuje i produkuje nowoczesną elektronikę przemysłową. W Polsce ma trzy fabryki, wszystkie w aglomeracji warszawskiej - w Markach, na Targówku i w Zielonce. W tym ostatnim mieści się też centrum badawczo-rozwojowe spółki. Firma zatrudnia łącznie 1,4 tys. osób, z czego 400 to inżynierowie. W ciągu 18 miesięcy Trumpf Hüttinger dwukrotnie zwiększył zatrudnienie w Polsce. 

- Mamy wystarczające know-how i zasoby technologiczne, by projektować i produkować zdecydowanie więcej niż dotychczas. Naszą przewagę stanowi mocne portfolio składające się z produktów, na które zapotrzebowanie będzie wyłącznie rosnąć. Mowa o takich rozwiązaniach, jak m.in. półprzewodniki i układy scalone, ekrany LED i OLED, wyświetlacze telefonów i ich pokrycia dekoracyjne, utwardzenia powierzchni metalowych, a także panele fotowoltaiczne - wylicza cytowany przez "Rz" Paweł Ozimek, prezes Trumpf Hüttinger w Polsce. 

Klimat inwestycyjny sprzyja Polsce

Na początku stycznia informowaliśmy, że fabrykę w Polsce lub na Słowacji planuje postawić Volkswagen. W czerwcu zapadła z kolei decyzja w sprawie budowy pod Wrocławiem montażowni Intela, na co spółka ma wydać 4,6 mld dol. "Rz" zwraca też uwagę, że choć branża AGD nie buduje nowych fabryk, to inwestuje w nowe linie produktowe, czy modernizacje parków maszynowych. Portal powołuje się na badania EY, z których wynika, że "liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła w 2022 r. o 23 proc., do 237, a liczba miejsc pracy generowanych przez takie projekty spadła o 12 proc., do 18,4 tys.". W Europie natomiast liczba inwestycji w tym samym czasie wzrosła tylko 1 proc., a spadek w miejscach pracy - o 16 proc. 

Więcej o: