Wyższe wynagrodzenie dla nowych pracowników? To coraz rzadsza praktyka przy rekrutacji

Spada popularność ofert, w których pracodawcy kuszą wyższym wynagrodzeniem na start. Średnia płaca oferowana potencjalnym menadżerom i osobom na stanowiska specjalistyczne wzrosła w 2023 r. zaledwie o 3 proc. Kluczowym kryterium jest tu jednak branża.

Jak wynika z 12. edycji raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal opisywanego przez "Rzeczpospolitą" średnia płaca w 2023 r. proponowana kandydatom na menadżerów i stanowiska specjalistyczne wzrosła raptem o 3 proc. Oznacza to, że coraz rzadziej pracodawcy decydują się na zaoferowanie wyższej płacy kandydatom biorącym udział w rekrutacji.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Wynagrodzenia dla nowych pracowników. Kto najwięcej zyskuje, a kto traci?

W najlepszej sytuacji są obecnie prawnicy oraz specjaliści bądź menadżerowie zatrudniani w sektorze farmaceutycznym, bankowym i ubezpieczeniowym. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ubiegłorocznego lidera podwyżek - działu IT. Branża ta znalazła się razem z logistyką oraz sprzedażą i marketingiem na szarym końcu stawki z wynikiem 1 proc. wzrostu wynagrodzeń względem pierwszej połowy ubiegłego roku.

Korekta rynkowa dla branży IT. Jakie są przyczyny?

Obserwowana na rynku IT korekta w dół jest zauważalna przez między innymi spadek liczby ofert pracy w tym sektorze. Spowolnienie procesów rekrutacji wystąpiło w pierwszych miesiącach bieżącego roku, doprowadzając do wyhamowania wzrostu wynagrodzeń w tej branży. Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services uważa, że przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w dokańczaniu projektów z zeszłego roku oraz ostrożności w podejściu do inwestycji. Inną zauważalną tendencją w tej branży jest większa elastyczność w negocjacjach dotyczących płac. Mimo wszystkich tych czynników średnie wynagrodzenie specjalistów i menadżerów IT w pierwszej połowie bieżącego roku przekracza 18,8 tys. zł brutto, co czyni je najwyższym na tle innych specjalizacji.

Więcej o: