Kolejna inwestycja zagraniczna w Polsce. Amerykanie wyłożą aż 146 mln dolarów

Amerykański koncern 3M, który zajmuje się produkcją i sprzedażą między innymi tworzyw sztucznych, materiałów ściernych czy elektronicznych zainwestuje w Polsce 146 mln dolarów. Nowy zakład urządzeń do filtracji biofarmaceutycznej ma powstać we Wrocławiu.

Amerykańska firma 3M (Minnesota Mining and Manufacturing Company) specjalizuje się w sprzedaży oraz produkcji różnorodnych wyrobów np. tworzyw sztucznych, materiałów ściernych czy farmaceutycznych. Koncern, który ma w swojej ofercie łącznie ponad 55 tys. produktów, zainwestuje w kolejny zakład we Wrocławiu. Obecnie produkuje tam m.in. opatrunki medyczne, produkty z zakresu ochrony pracy, taśmy oraz kleje i aerozole przemysłowe, z kolei w nowej inwestycji mają powstawać urządzenia do filtracji biofarmaceutycznej.

Zobacz wideo Rodzina królewska to firma. Co teraz z Harrym i Meghan?

O planowanej inwestycji na Dolnym Śląsku, firma poinformowała w środę, jak donosi wnp.pl za Polską Agencją Prasową. "Nowa inwestycja zwiększy dostępność niezbędnych urządzeń filtrujących dla firm biofarmaceutycznych. Sprzęt przeznaczony jest do wytwarzania nowoczesnych preparatów medycznych" - czytamy w komunikacie, cytowanym przez portal. Krzysztof Bober, który jest Dyrektorem 3M we Wrocławiu, podkreślił, że technologie dostarczane przez 3M "w przypadku tej inwestycji pomogą klientom biotechnologicznym w szybszym i bardziej efektywnym wytwarzaniu specjalistycznych leków".

Amerykańska firma działa na polskim rynku od ponad 30 lat i posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, jeden w Janinowie w okolicy Grodziska Mazowieckiego oraz kolejny w Rabce. Przedsiębiorstwo zatrudnia u nas ponad 4,2 tys. pracowników, a dzięki nowej inwestycji to grono jeszcze się poszerzy.

Wielkie koncerny inwestują w fabryki na terenie Polski

3M nie jest jednak jedynym dużym koncernem z USA, który w ostatnim czasie ogłosił, że planuje zainwestować u nas większe pieniądze. Zrobił to też Intel, czyli największy na świecie producent układów scalonych. Inwestycja ma kosztować 4,6 mld dolarów i powstać w niewielkiej miejscowości Miękina, 25 km od Wrocławia. Będzie to wielki zakład montażu i testowania półprzewodników. Fabryki, gdzie Intel będzie tworzyć części od podstaw i przywozić do Polski są zlokalizowane w Niemczech i Irlandii. 

"Polska jest już siedzibą firmy Intel, a położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z oddziałami firmy Intel w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu z innymi lokalizacjami produkcyjnymi na całym świecie i oferuje wspaniałą bazę talentów, która może pomóc w rozwoju" - mówił w czerwcu Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela. Więcej w poniższym artykule: 

Więcej o: