Ukraińska kolej chce podbić UE. Nowy przewoźnik zarejestrowany w Polsce

Ukrzaliznycia (Ukraińskie Drogi Żelazne), państwowy przewoźnik kolejowy, utworzył w Warszawie nową spółkę. Ma obsługiwać transporty pomiędzy Ukrainą a krajami UE.

Ukraińskie koleje zarejestrowały nowego europejskiego operatora, który będzie świadczył usługi między Ukrainą a krajami europejskimi. Chodzi o spółkę Ukrainian Railways Cargo Poland z siedzibą w Warszawie.

Dzisiaj europejski kierunek transportu kolejowego dla Ukrainy to kwestia szybkiej logistyki i wsparcia ukraińskiej gospodarki

- skomentował utworzenie nowej spółki minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Zobacz wideo Morawiecki wyśmiał w Sejmie opozycję. "Ale im teraz głupio"

Jewgienij Laszczenko, dyrektor generalny ukraińskich kolei, nie kryje zadowolenia. - Integrujemy system kolejowego transportu towarowego Ukrainy z obszarem europejskim i rozpoczynamy budowę pełnoprawnego operatora transportu towarowego na terenie UE. Główną zasadą działania naszego działu międzynarodowego będzie bliska współpraca z zagranicznymi partnerami. Chcemy godnej reprezentacji Ukrzaliznycii na rynku międzynarodowym - stwierdził w komunikacie. Ukrzaliznycia (Ukraińskie Drogi Żelazne) to państwowy przewoźnik kolejowy działający w Ukrainie.

Ukraina zwiększa ilość przewozów towarowych o 32 proc. Pomimo wojny

Wiaczesław Jeromin, członek zarządu ukraińskich kolei, podkreśla, że decyzja o ekspansji wynika ze wzrostu liczby transportów towarowych. - Utworzenie takiej spółki jest podyktowane potrzebą rozwoju i wzrostem ruchu towarowego między Ukrainą a Unią Europejską i jest jednym z elementów strategii - stwierdził.

Pomimo toczącej się wojny w czerwcu 2023 roku ukraińskie koleje zwiększyły wolumen przewozów towarowych o 32 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku, osiągając 12,4 miliona ton. Ukraińskie koleje za punkt honoru stawiają sobie jakość usług. W maju media donosiły o pociągu, który dotarł do Lwowa pomimo ostrzelania go przez Rosjan. Kolejarze byli zmuszeni odpiąć płonący wagon i ewakuować część podróżnych, nie przeszkodziło to jednak w dotarciu do celu na czas.

Więcej o: