Ceny paliw. "Imponująca skala obniżek" na stacjach benzynowych w Polsce. Gdzie najtaniej?

"Pomimo drożejącej na świecie ropy naftowej i paliw gotowych na stacjach benzynowych w Polsce królują obniżki. Ich skala w przypadku 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego jest imponująca" - pisze w swojej analizie serwis e-petrol.pl.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Po wynoszącej 21 groszy obniżce, benzyna PB95 kosztuje średnio 6,39 zł/l i jest najtańsza w tym roku. Niewiele mniej potaniał olej napędowy, którego średnia ogólnopolska cena spadła o 18 groszy do poziomu 6,25 zł/l. Ze spadkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który podrożał o 7 groszy i aktualnie płaci się za niego przeciętnie 2,89 zł/l - pisze w swojej analizie e-petrol.pl.

W przeprowadzonym w tym tygodniu badaniu serwis odnotował nawet 6,12 zł za litr popularnej benzyny "95" i 6 zł/l za olej napędowy. "Pomimo drożejącej na świecie ropy naftowej i paliw gotowych na stacjach benzynowych w Polsce królują obniżki. Ich skala w przypadku 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego jest imponująca" - czytamy.

Ceny paliw gotowych oczywiście zależą m.in. od ceny ropy naftowej, a ta jest w wyraźnym trendzie wzrostowym - baryłka ropy Brent kosztuje obecnie ok. 92 dolarów, o blisko 10 dolarów więcej niż pod koniec sierpnia i prawie 20 dolarów więcej niż na początku lipca. Jednocześnie osłabia się złoty - o prawie 30 groszy wobec dolara w ostatnim miesiącu. Litr diesla w portach ARA jest dziś o połowę droższy niż dwa miesiące temu.

Cena ropy typu BrentCena ropy typu Brent Wykres: Stooq.pl

Ceny paliw. Gdzie zatankujemy najtaniej?

W tym tygodniu najkorzystniej zatankować benzynę 95-oktanową na Opolszczyźnie, Pomorzu, i w województwie świętokrzyskim, gdzie jej litr kosztuje średnio 6,37 zł. e-petrol.pl podaje, że w ostatnim z wymienionych regionów z ceną 6,22 zł/l jest najtańszy olej napędowy, natomiast na Kujawach i Pomorzu najmniej płaci się za litr autogazu - 2,77 zł.

Z kolei najdrożej jest na Pomorzu Zachodnim, Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku. W pierwszym regionie najdroższa jest benzyna PB95 (6,52 zł/l) w drugim regionie jest diesel w cenie 6,42 zł za litr, a w ostatnim LPG, za którego litr płaci się przeciętnie 2,99 zł.

Więcej o: