Rewolucja w wydawaniu paragonów. "Spodoba się Polakom". O co chodzi?

Od piątku wchodzimy w nową erę - erę e-paragonów. Sklepy będą mogły w łatwy sposób wydawać elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych paragonów. Dostęp do nich będzie w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów aplikacji.

E-paragon to cyfrowa alternatywa dla paragonów papierowych, która kilka lat temu zrównała się pod względem prawnym z tradycyjnymi paragonami. Podkreślmy, zrównała się, ale ich nie zastąpiła. Papierowe paragony dalej są wydawane w sklepach. E-paragony jako pełnoprawne dokumenty fiskalne mogą być wykorzystywane jako dowód zakupu przy m.in. zwrocie towaru i reklamacji. Od 15 września zacznie działać ogólnopolska platforma dystrybucji tych paragonów elektronicznych - HUB Ministerstwa Finansów. Pozwoli to na powiązanie klientów z wystawionymi dokumentami sprzedaży i odbieranie e-paragonów wystawionych przez różne kasy rejestrujące. Skorzystać z tej możliwości będą mogły dowolne urządzenie fiskalne, które posiadają homologacje na wydawanie e-paragonów oraz kasy wirtualne, które komunikują się z HUB MF. 

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Jak skorzystać z e-paragonu?

Elektroniczne paragony będą dostępne w aplikacji e-Paragony stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Po jej pobraniu kupujący będzie mógł wygenerować indywidualny piętnastoznakowy kod, który stanie się jego identyfikatorem. Nie trzeba więc podawać żadnych wrażliwych danych takich jak nazwisko czy PESEL. Aplikacja poprosi jedynie o to, jak ma się do nas zwracać. Można podać imię lub po prostu pseudonim. Aby pobrać elektroniczny paragon podczas płatności, trzeba pokazać kasjerowi wygenerowany, indywidualny identyfikator z aplikacji. "Sprzedawca zeskanuje kod, a kasa automatycznie przekaże paragon do HUBu. Po kilku chwilach nabywca może bez przeszkód pobrać swój e-paragon na urządzenie mobilne" - wyjaśnia Michał Sosnowski z Exorigo-Upos. Paragon do aplikacji będzie można również dodać manualnie już po otrzymaniu go w formie fizycznej.  

"E-paragony spodobają się Polakom"

Rządowa aplikacja umożliwia również pogrupowanie wydatków według paragonów i zapisanie ich w chmurze. To sposób, aby go zachować, ponieważ paragon będzie dostępny w HUB MF do pobrania przez 30 dni od daty zakupu. Po tym czasie elektroniczny paragon zostanie automatycznie usunięty.  - Oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji dzięki e-paragonom mogą sięgać od 50 do 80 proc. względem papierowych - wyliczył prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan, cytowany przez bankier.pl

Co warto podkreślić, rozwiązanie Ministerstwa Finansów jest dobrowolne i nie wymusza na sprzedawcach konieczności wydawania paragonów w formie elektronicznej. 

Obserwując sukces e-recept, można przypuszczać, że e-paragony spodobają się Polakom i szybko staną się powszechne

- przewiduje Michał Sosnowski, Business Development Manager w Exorigo-Upos.   

Więcej o: