Biznes Apple znów się skurczył. Zarobili 9 miliardów dolarów, ale mają coraz większy problem w Chinach

Apple pokazał już trzeci z rzędu spadek przychodów w porównaniu do osiągnięć sprzed 12 miesięcy. Spada też sprzedaż iPhonów. Pierwszy raz od 15 lat wyniki za cały rok fiskalny są gorsze niż rok wcześniej. W efekcie spadła również wycena największej spółki świata.

Przychód Apple w ostatnim kwartale był na poziomie 46,9 mld dolarów. W porównaniu do poprzedniego kwartału mamy zatem wzrost o 11%. Jednak porównując statystyki rok do roku wychodzi tu spadek o 9%. Okropnie wyglądają dane dotyczące działalności Apple na rynku chińskim - tam mamy spadek przychodów aż o 30 procent. 

Wyniki finansowe Apple za Q4 2016Wyniki finansowe Apple za Q4 2016 źródło: Apple

Martwić może też spadek o 7 procent obrotów na najbardziej lukratywnym rynku - amerykańskim. Wszystkie najważniejsze produkty Apple sprzedają się gorzej niż rok temu. Sprzedaż iPhonów spadła o 5 procent, iPadów o 6 procent, a Maców aż o 14 procent. Spada też średnia cena iPhona: rok temu była na poziomie 670 dolarów, teraz to już tylko 619 dolarów.

Świetnie wygląda za to wzrost - o 24 procent - przychodów z usług (iCloud, Apple Music itp.), ale to wciąż zbyt mała część biznesu spółki, aby zrównoważyć spadek sprzedaży iPhonów. 

Po publikacji wyników akcje Apple spadły o 2,8 procent. Spadek jest niewielki z kilku powodów. Po pierwsze wyniki i tak okazały się minimalnie lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Po drugie, podsumowując wyniki finansowe szef Apple, Tim Cook, zapewnił o znakomitym przyjęciu przez klientów nowych produktów koncernu, w szczególności iPhone’a 7 i 7 Plus oraz smartwatcha Apple Watch Series 2. 

Notowania akcji AppleNotowania akcji Apple źródło: www.cnbc.com

Po trzecie spółka podała całkiem obiecujące prognozy na kolejny kwartał - spodziewa się w nim od 76 do 78 mld USD przychodów. To nieco więcej niż w ostatnim kwartale 2015. 

Wciąż też imponuje potężny zapas gotówki, którą ma do dyspozycji Apple. W ciągu ostatnich trzech miesięcy powiększył się on o kolejne 6,1 mld USD i sięga już 237,6 mld USD. To tyle, ile jest warte dokładnie 50 procent akcji Microsoftu

Za te pieniądze teoretycznie można by też kupić pakiet większościowy w Facebooku (192 mld USD), albo całą Coca-Colę (184 mld USD). Za te pieniądze można by też finansować program 500 plus przez kolejne 43 lata. 

Apple publikując wyniki za ostatni kwartał jednocześnie podsumował cały swój rok fiskalny, który jest przesunięty względem kalendarzowego o trzy miesiące - liczą go od września do września. W całym roku spółka zaliczyła spadek przychodów o 7,7 procent i spadek zysku netto o 14,4 procent. Tym samym największa spółka świata zaliczyła pierwszy rok kurczenia się swojego biznesu od 2001 roku. Wtedy jednak była to zupełnie inna firma - mniejsza, mniej ważna, jeszcze bez iPhonów, które pojawiły się dopiero w 2007 roku. 

ZOBACZ TEŻ: "Następny iPhone ma być po prostu kawałkiem szkła". Apple szykuje coś przełomowego

Spadek notowań akcji Apple o 2,8 procent oznacza, że wartość całej firmy zmalała o ponad 18 miliardów dolarów. Nadal jednak jest to zdecydowanie najbardziej wartościowa firma świata - jej wartość rynkowa to obecnie 619 miliardów dolarów.

 

Więcej o:
Komentarze (20)
Biznes Apple znów się skurczył. Zarobili 9 miliardów dolarów, ale mają coraz większy problem w Chinach
Zaloguj się
 • ksobier

  Oceniono 12 razy 8

  Chińczycy produkują bardzo dobre tanie telefony. Apple to świetny bardzo drogi telefon. Wybór należy do ciebie. Czy przeplacisz za produkt który jest przerostem formy nad treścią czy kupisz telefon który ma wszystkie potrzebne ci funkcje i setki innych których nigdy nie użyjesz? Miliony Chińczyków odpowiedziało.

 • wolfspider

  Oceniono 10 razy 2

  Za te pieniądze można by też finansować program 500 plus przez kolejne 43 lata , zapomnieliście dodać ile lat można by płacić na kościól , was już tam całkowicie pogięło.

 • sacc77

  Oceniono 17 razy 1

  Tak się kończy pazerność.
  Dla zwiększenia (wzrost jest fetyszem wyznawców excela) zysków przenieśli produkcję do Chin, dali Chinom technologię, de facto sfinansowali budowę infrastruktury, a teraz się dziwią, że chińczycy korzystają z ich głupoty.

 • anal_fa_beta

  Oceniono 3 razy -1

  Mają ogromne zyski ale nie takie jak zakładali .Hipokryci.

 • dupajasi0

  Oceniono 3 razy -3

  A może w Apple w końcu skumali, że ciągły wzrost w zamkniętym środowisku, jakim jak na razie jest nasza planeta, prowadzi do samozagłady? ;-)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy -3

  byłoby chore, gdyby wzrosty trwały w nieskończoność. są one i tak bardzo dobre, biorąc pod uwagę, że firma dopiero w najbliższych kwartałach wymieni portfolio produktów, które nie były zmieniane od 2-3 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX