Tupolew rozpoczął budowę "niewidzialnego" samolotu. Ma pojawić się na niebie w 2021 r.

Tupolew rozpoczął budowę bombowca, który ma być odpowiedzią na amerykańskie B-21. Będzie to pierwszy niewidzialny samolot zbudowany przez Rosjan. Konstrukcja ma być gotowa już w 2021 roku.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że Tupolew rozpoczął pracę nad prototypem "niewidzialnego bombowca". Ma być to pierwsza taka konstrukcja w Rosji. TASS powołuje się na anonimowe źródła z sektora obrony, które informują, że trwa już budowa kokpitu samolotu. Wiadomo też, że części dostarczy jedna z fabryk rosyjskiej firmy z branży lotniczej i obronnej, United Aircraft Corporation. Cała maszyna powinna być w całości złożona już w 2021 roku. Tajemniczy projekt nosi miano "Produktu 80", ale samolot nazywany jest także "Kurierem". Samolot należy do programu Tupolewa PAK DA (Perspektywicznego Kompleksu Lotniczego Dalekiego Zasięgu).

Tupolew buduje niewidzialny samolot o kształcie latającego skrzydła

Pierwszy raz o samolocie można było usłyszeć w grudniu 2019 roku. Wtedy wiceminister obrony Rosji Aleksiej Kriworuczko powiedział w wywiadzie dla gazety "Krasnaja Zwiezda", że wstępny projekt został zatwierdzony, a biuro projektowe Tupolewa miało zacząć pracę nad jego dokumentacją. Wtedy też zapowiedziano rozpoczęcie prac nad pierwszymi elementami samolotu. W lutym 2020 roku Kriworuczko zapowiedział, ze pierwsze testy silników rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Samolot ma mieć kształt latającego skrzydła. Zbudowany będzie z materiałów, które redukują jego widoczność dla radarów (stealth technology). Bombowiec będzie poruszał się tuż poniżej prędkości dźwięku i ma być w stanie przenosić broń konwencjonalną czy ładunki hipersoniczne.

>>> Zobacz też: Gwiezdne Wojny już tu są. US Navy pokazuje nowe działo laserowe w akcji

Zobacz wideo Bombowiec B-1B przeleciał nad Warszawą. Nagrania amerykańskiej maszyny z bazy Nellis
Więcej o: