Po pełnym zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, czyli przyjęciu dwóch dawek w odstępie trzech-czterech tygodni, będzie można uzyskać tzw. paszport osoby zaszczepionej. Zamiast jednego fizycznego dokumentu generowany będzie kod QR zawierający informacji o odbyciu szczepienia oraz dane osobiste. Do weryfikacji używana będzie aplikacja, która od wczoraj jest dostępna do pobrania.
Program można pobrać w Google Play oraz w AppStore. Z pomocą aplikacji Zaszczepieni możliwe będzie potwierdzenie, że osoba pokazująca nam kod QR rzeczywiście została zaszczepiona. To prosty czytnik kodów, wymagający do działania sprawnego aparatu w telefonie. Aplikacja Zaszczepieni sprawdza ważność oraz poprawność kodu QR, podaje także podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin, co pozwala zweryfikować czy kod należy do okaziciela. Rząd zaznacza, że pokazanie kodu do skanowania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w kodzie.
Jak poinformował rząd obecnie kod QR może być przydatny przy wjeździe do Polski - od 28 grudnia 2020 r. osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 nie są kierowane na kwarantannę. Rząd nie planuje jednak innych przywilejów, dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, jak wynika ze słów pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michała Dworczyka, przytaczanych przez portal politykazdrowotna.com.
Jak informuje rząd, aplikacja nie wymaga do działania internetu. Ten jest konieczny tylko w przypadku aktualizacji oprogramowania. To słuszne założenie, bo dzięki temu z aplikacji będą mogli korzystać wszyscy, nawet w małych miejscowościach, gdzie wciąż bywają problemy z połączeniem internetowym.
Trzeba jednak pamiętać, że codziennie będzie generowane kilkadziesiąt- a nawet kilkaset tysięcy nowych kodów QR, ponieważ tyle osób każdego dnia się szczepi. Każdorazowe pobranie tak dużej bazy danych na telefon wydaje się nierealne. Nie jest więc jasne, w jaki sposób aplikacja Zaszczepieni ma działać bez połączenia z internetem. Ponadto jeśli zabraknie łączności, baza danych nie będzie aktualizowana na bieżąco. W takim wypadku zaszczepione osoby mogą mieć problem z potwierdzeniem ich tożsamości w aplikacji, jeśli osoba weryfikująca kod QR nie będzie dysponowała aktualną bazą danych.