Bot Edek jest dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Informacji udziela pod numerem 22 391 22 22. Bot może jednocześnie obsługiwać kilkaset połączeń, "co przełoży się na efektywną obsługę osób, chcących uzyskać informacje o rozkładzie jazdy" - informuje PKP Intercity.
Edek pozwala sprawdzić połączenia, które wyszukuje na podstawie udzielonych mu podczas rozmowy informacji: stacji docelowej, początkowej, daty oraz godziny odjazdu, jak również dodatkowych opcji połączeń, które interesują podróżnego, takich jak np. przejazd bezpośredni, możliwość przewozu roweru czy uwzględnienia miejsca dla osoby z niepełnosprawnością.
Gdy już wybierzemy interesujące nas połączenie, Edek może udzielić nam szczegółowych informacji na jego temat, na przykład o cenie biletu. Podczas rozmowy z botem można też poprosić o wskazanie kolejnego pociągu z rozkładu, a także wrócić do wcześniejszej propozycji czy wyszukać połączenie o nowych parametrach.
Infolinia obsługiwana przez wirtualnego asystenta głosowego to kolejne wdrażane przez nas rozwiązanie, które ma ułatwić i usprawnić proces obsługi pasażera, rozpoczynający się od planowania podróży i wyszukiwania odpowiedniego połączenia. Nowa usługa to dodatkowa możliwość uzyskania informacji o rozkładzie jazdy, która może być szczególnie interesująca dla osób z ograniczonymi możliwościami korzystania z wyszukiwarki internetowej. Ciągła dostępność automatycznego konsultanta pomoże w sprawnej obsłudze rosnącej liczby pasażerów
- mówi Artur Resmer, Członek Zarządu PKP Intercity.
Edek jest oparty na algorytmach uczenia maszynowego. To pozwala mu się ciągle szkolić i wzbogacać swoją bazę wiedzy z każdą kolejną rozmową. Dzięki temu bot będzie mógł lepiej interpretować odpowiedzi swoich rozmówców. PKP Intercity planuje wzbogacać asystenta głosowego o nowe funkcjonalności w coraz większym zakresie tematów.
Największą bolączką dzwonienia na wszelkie infolinie jest konieczność długiego zwykle czekania w kolejce na połączenie. Te problemy coraz częściej rozwiązywane są dzięki wdrożeniu botów, czy to głosowych, czy chatbotów. W zeszłym roku taką usługę uruchomiła Ikea, gdzie chatbot jest w stanie wykonywać pracę 30 konsultantów. Również rząd korzysta z takich rozwiązań i w zeszłym roku ruszył chatbot informujący o koronawirusie, który miał odciążyć infolinię NFZ.
Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają też w innych sprawach. Przed dwoma laty PKO BP wprowadził chatbota, który miał skrócić i ułatwić proces rekrutacji.