Allegro jak Amazon, z dostawą produktów od różnych sprzedawców w jednej paczce. Ruszają magazyny

Allegro wprowadza nową usługę One Fulfillment. Firma zapewnia, że dzięki temu przesyłki będą bardziej ekologiczne, a sprzedawcy nie będą musieli skupiać się na logistyce.

Amazon zapewnia szybką wysyłkę dzięki wspólnym magazynom. Sprzedawcy nie magazynują swoich produktów samodzielnie, a wysyłają do placówek Amazona. Ten zajmuje się ich składowaniem, pakowaniem i wysyłką. Ten sam system wdraża właśnie Allegro

Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Blicharski: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Allegro wprowadza One Fulfillment

Allegro otworzyło w A2 Warsaw Park magazyn o powierzchni 33,7 tys. mkw. Docelowo jednak powierzchnia operacyjna obiektu ma sięgnąć 65,3 tys. mkw. Składowane będą w nim produkty sprzedawców, którzy operują na platformie. Allegro zajmie się ich pakowaniem i wysyłką. 

Dzięki usłudze One Fulfillment planujemy jeszcze bardziej skrócić czasy dostaw, obniżyć koszty i poprawić przewidywalność dla klientów. Klienci docelowo będą mogli także dokonać zakupu od wielu sprzedawców z jednego centrum magazynowego, a zamówienie zostanie wysłane jedną paczką, co jest zarówno bardziej ekonomiczne jak i ekologiczne

- mówi Grzegorz Czapski, Business Development Officer w Allegro. Ponadto klienci będą mogli liczyć na dostawę następnego lub nawet tego samego dnia.

Czapski  dodaje, że dla sprzedawców to możliwość skupienia się na produktach, zamiast na logistyce. One Fulfillment pozwoli również na utrzymanie wysokiej jakości dostaw nawet podczas szczytów sprzedażowych. Na początek w celu podjęcia współpracy Allegro skontaktowało się z kilkudziesięcioma firmami, a szersze grono sprzedawców będzie mogło przystąpić do programu w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

W Magazynie docelowo do końca 2022 roku zatrudnienie ma znaleźć 1200 osób. 

Amazon niszczy miliony nowych produktów

Choć Allegro zapewnia, że będzie to bardziej ekologiczny sposób na prowadzenie biznesu, to musi uważać, by nie zboczyć z tej drogi. W lipcu tego roku ujawniono bowiem, że Amazon w jednym tylko brytyjskim magazynie niszczy tygodniowo 130 tys. sztuk nowych lub zwróconych w dobrym stanie produktów. Powodem jest właśnie usługa magazynowania. 

System składowania Amazonu ma gigantyczną wadę, którą ujawniło ITV.com. Produkty, które się nie sprzedają, muszą być składowane. Za to natomiast Amazon nalicza sobie wysoką opłatę. Tak wysoką, że sprzedawcom nie opłaca się trzymać swoich produktów w magazynie, ani płacić za ich odesłanie. Taniej wychodzi je zniszczyć. 

Amazon Polska przesłał nam oświadczenie, które wklejamy poniżej w całości:

W Polsce pracujemy nad osiągnięciem celu zerowej utylizacji produktów i naszym priorytetem jest odsprzedaż, przekazanie organizacjom charytatywnym lub recykling niesprzedanych towarów. Tylko w przypadku, gdy nie ma innej możliwości, np. ze względów higienicznych lub z powodu ich uszkodzenia, wysyłamy produkty do odzysku energii lub w ostateczności na wysypisko.

Jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie naszego śladu środowiskowego i budowanie programu gospodarki cyrkularnej, której celem jest zmniejszenie liczby zwrotów, ponowne wykorzystanie i odsprzedaż produktów oraz zmniejszenie liczby utylizacji.

Więcej o: