DVB-T2/HEV - te regiony przechodzą dziś na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej [LISTA]

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC od poniedziałku jest wprowadzany w kolejnych regionach Polski. Których obszarów dotyczy ta zmiana? Sprawdź, czy telewizor pozwala na odbiór DVB-T2.

23 maja rozpoczął się trzeci i przedostatni etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Od poniedziałku telewidzowie kolejnych województw zyskają dostęp do nowego standardu nadawania.

Nowy standard DVB-T2/HEVC - trzeci etap już 23 maja. Gdzie zacznie obowiązywać?

Zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dotyczyć będzie w całości tych województw:

  • łódzkiego, 
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego,
  • małopolskiego, 
  • śląskiego,
  • opolskiego. 

"W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podał w komunikacie Związek Cyfrowa Polska. Trzeci etap przyłączenia będzie największym obszarowo w Polsce.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Przypominamy, że w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - podaje natomiast Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Do odbioru nowego standardu telewizji cyfrowej potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jak podkreślają eksperci Związku Cyfrowa Polska, osoby, które zakupiły swój telewizor po 2019 r., nie muszą go wymieniać. Jednak w przypadku starszych odbiorników - nawet tych nowoczesnych z płaskim ekranem - należy sprawdzić, czy jest dostosowany do odbioru nowego standardu.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy dany model jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC. "Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder" - tłumaczy Michał Kanownik.

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

DVB-T2/HEVC. Bon na dekoder i telewizor - zasady

Bon na dekoder jest przyznawany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora można składać już od 21 marca. Świadczenie nie jest przyznawane w formie gotówkowej. Osoby zainteresowane otrzymają kod, który będzie można wykorzystać na zakup urządzenia w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych, które przystąpią do programu. Bony nie mogą być wymieniane na pieniądze.

Na stronie rządu wyjaśniono kolejne zasady:

  • dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osoby w ramach gospodarstwa domowego;
  • wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. - umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych;
  • w odpowiedzi na wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany adres e-mail lub w postaci wydruku (jeśli wniosek był złożony przez pocztę);
  • kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe;
  • program będzie realizowany do końca 2022 r.

Nowy standard DVB-T2/HEVC zostanie wprowadzony w czterech etapach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. od 28 marca 2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. od 25 kwietnia 2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. od 23 maja 2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. od 27 czerwca 2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: