Ruszył ostatni etap wprowadzania DVB-T2/HEVC. Zmiana objęła osoby mieszkające w województwach lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. To oznacza, że nowym standardem nadawania telewizji naziemnej została już objęta cała Polska. Mieszkańcy wymienionych województw dostali wcześniej alerty RCB, które "ostrzegły" ich przed nadchodzącą zmianą.
Czy w związku z wejściem w życie nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC konieczny jest zakup nowego sprzętu? Eksperci Cyfrowej Polski uspokajają, że nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 r., nie muszą ich wymieniać.
Jednak osoby posiadające starsze odbiorniki (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinny sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Jak to zrobić? Wystarczy zajrzeć na stronę www.telewizjanaziemna.pl, gdzie poprzez specjalną wyszukiwarkę można dowiedzieć się, czy nasz model odbiornika telewizyjnego jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien zakupić nowy model lub specjalny dekoder" - przekazał w komunikacie Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. "To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła" - przekonywał.
Ekspert podkreślił, że decydując się jednak na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. "Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku" - zauważa.
Jeśli zakup nowego telewizora do odbioru DVB-T2 okaże się ostatecznością, warto pamiętać o możliwości skorzystania z bonów: 100 zł na dekoder i 250 zł na telewizor. Wniosek online o przyznanie rządowego dofinansowania można złożyć tutaj: www.gov.pl/web/dvbt2.
Związek Cyfrowa Polska przypomina, że o dofinansowanie można starać się aż do końca 2022 roku. "Wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon rośnie. To dobra wiadomość, bo oznacza, że coraz więcej widzów jest świadoma zmian. Jako producenci i sprzedawcy jesteśmy gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory" - powiedział Michał Kanownik.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina