Litwa zakazała transportu kolejowego przez swój kraj towarów objętych unijnymi sankcjami z Rosji kontynentalnej do Kaliningradu. Dotyczy to m.in. węgla, metali, materiałów budowlanych czy zaawansowanych technologii. Gubernator obwodu kaliningradzkiego wyliczył, że zakaz ograniczy o ok. 50 proc. import do eksklawy rosyjskiej - obwód kaliningradzki ma granice tylko z Litwą i Polską.
- Wprowadzane ograniczenia na tranzyt wyrobów metalowych i żelaznych uderzają w Kaliningrad. Przypomnę, że jest on całkowicie uzależniony od towarów z zewnątrz. Mieszka tam jedynie milion mieszkańców. Obwód nie jest w stanie zapewnić sobie produkcji większości towarów, dlatego importuje je z Rosji - właściwie głównie koleją lub samochodami ciężarowymi tranzytem przez Litwę - tłumaczyła nam Iwona Wiśniewska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
CNN podaje, że w poniedziałek rosyjskojęzyczna grupa hakerska, znana jako Killnet, przeprowadziła serię ataków cybernetycznych wymierzonych w litewską sieć bezpiecznego przesyłania danych oraz sieć komunikacyjną dla urzędników państwowych, która została stworzona m.in. by przetrwać wojnę i inne kryzysy. Grupa poinformowała, że był to "odwet za zablokowanie przez Litwę wysyłki niektórych towarów do rosyjskiej enklawy".
Wcześniej ministerstwo spraw zagranicznych Rosji przestrzegało, że "jeśli w najbliższej przyszłości nie zostanie w pełni przywrócony tranzyt ładunków między obwodem kaliningradzkim a resztą terytorium Federacji Rosyjskiej przez Litwę, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych."
Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Informacje o ataku potwierdziło litewskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NKSC) w specjalnym oświadczeniu wydanym przez ministerstwo obrony.
- Jest wysoce prawdopodobne, że takie, a nawet bardziej intensywne ataki będą kontynuowane w najbliższych dniach, zwłaszcza na sektory komunikacji, energii i finansów - powiedział dyrektor NKSC Jonas Skardinskas, cytowany przez CNN.
Radio Zet donosi, że nasilenie ataków obserwuje się już od tygodnia. Skardinskas informował, że są one różnorodne. "Niektóre z nich są bardziej wyrafinowane, inne mniej". Dotychczas ofiarami cyberprzestępców padły m.in. litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid, Państwowa Inspekcja Podatkowa oraz Koleje Litewskie.