Litwa. Cyberatak na instytucje i firmy. Prorosyjscy hakerzy mszczą się za blokadę Kaliningradu

Hakerzy rosyjskiej grupy Killnet przeprowadzili cyberatak na litewskie strony internetowe agencji rządowych i prywatnych firm. Atak ma być odpowiedzią na blokadę tranzytową obwodu kaliningradzkiego przez Litwę. Tamtejsze Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa spodziewa się kolejnych tego typu działań.

Litwa zakazała transportu kolejowego przez swój kraj towarów objętych unijnymi sankcjami z Rosji kontynentalnej do Kaliningradu. Dotyczy to m.in. węgla, metali, materiałów budowlanych czy zaawansowanych technologii. Gubernator obwodu kaliningradzkiego wyliczył, że zakaz ograniczy o ok. 50 proc. import do eksklawy rosyjskiej - obwód kaliningradzki ma granice tylko z Litwą i Polską.   

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Wojna w Ukrainie. Litwa blokuje tranzyt do Kaliningradu

- Wprowadzane ograniczenia na tranzyt wyrobów metalowych i żelaznych uderzają w Kaliningrad. Przypomnę, że jest on całkowicie uzależniony od towarów z zewnątrz. Mieszka tam jedynie milion mieszkańców. Obwód nie jest w stanie zapewnić sobie produkcji większości towarów, dlatego importuje je z Rosji - właściwie głównie koleją lub samochodami ciężarowymi tranzytem przez Litwę - tłumaczyła nam Iwona Wiśniewska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Wojna w Ukrainie. Cyberatak na litewskie firmy i instytucje 

CNN podaje, że w poniedziałek rosyjskojęzyczna grupa hakerska, znana jako Killnet, przeprowadziła serię ataków cybernetycznych wymierzonych w litewską sieć bezpiecznego przesyłania danych oraz sieć komunikacyjną dla urzędników państwowych, która została stworzona m.in. by przetrwać wojnę i inne kryzysy. Grupa poinformowała, że był to "odwet za zablokowanie przez Litwę wysyłki niektórych towarów do rosyjskiej enklawy".

Wcześniej ministerstwo spraw zagranicznych Rosji przestrzegało, że "jeśli w najbliższej przyszłości nie zostanie w pełni przywrócony tranzyt ładunków między obwodem kaliningradzkim a resztą terytorium Federacji Rosyjskiej przez Litwę, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych." 

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Litwa. Ataków hakerskich może być więcej

Informacje o ataku potwierdziło litewskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NKSC) w specjalnym oświadczeniu wydanym przez ministerstwo obrony. 

- Jest wysoce prawdopodobne, że takie, a nawet bardziej intensywne ataki będą kontynuowane w najbliższych dniach, zwłaszcza na sektory komunikacji, energii i finansów - powiedział dyrektor NKSC Jonas Skardinskas, cytowany przez CNN.  

Radio Zet donosi, że nasilenie ataków obserwuje się już od tygodnia. Skardinskas informował, że są one różnorodne. "Niektóre z nich są bardziej wyrafinowane, inne mniej". Dotychczas ofiarami cyberprzestępców padły m.in. litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid, Państwowa Inspekcja Podatkowa oraz Koleje Litewskie. 

Więcej o: