Polacy słono płacą za upór małego koalicjanta. "Studio Biznes" pyta o pieniądze z KPO, kary i sankcje

Licznik kar, które Polska musi odprowadzić do UE za ignorowanie wyroków i postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już dawno wskazał miliard złotych. I pędzi dalej. Tymczasem na horyzoncie kompromisu z KE, który pozwoliłby odblokować środki z KPO, nie widać. Co dalej? Jaki pomysł ma rząd, by przekonać Solidarną Polskę, by poparła nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym i tym samym dała szansę na kompromis z Unią? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes". Gościnią będzie Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz wideo "Studio Biznes" pyta o pieniądze z KPO

Polska bez środków z KPO. Płaci za upór koalicjanta

Sytuacja za wschodnią granicą nie przestaje być groźna, co przekłada się na wysokie ceny gazu, ropy i innych nośników energii. Polska wciąż jednak nie doszła do porozumienia z Unią Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Od miesięcy słyszymy, że niemal wszystko jest już ustalone, Komisja Europejska przelewu jednak nie wysyła. Polska nie wykonała bowiem żadnych formalnych kroków, które można by uznać za kompromis w kwestii praworządności.

Sytuację mogłaby uratować prezydencka nowela ustawy o Sądzie Najwyższym. Ale Zbigniew Ziobro i jego Solidarna Polska o zmianach nie chcą słyszeć. - Nasze stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu zmian jest cały czas aktualne - stwierdził w ubiegłym tygodniu Sebastian Kaleta, wiceszef resortu sprawiedliwości przed wtorkowymi obradami sejmowej komisji. 

Lokaty szorują po dnie. Jest sposób na oszczędzanie? Ekspert radzi

Jakie są szanse na pieniądze z KPO? Co z karami, których uzbierało się już około miliarda złotych? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes". Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, opowie też o innych kluczowych dla gospodarki kwestiach takich jak inflacja, stopy procentowe czy pomoc kredytobiorcom.

Maciej Samcik, publicysta ekonomiczny, autor strony Subiektywnie o Finansach, opowie z kolei, jak oszczędzać. Oprocentowanie lokat jest bowiem o kilkanaście procent niższe od inflacji. Wskaźnik osiągnął poziom 12,3 proc., tymczasem banki nie chcą zapłacić za trzymanie pieniędzy nawet jednego procenta. 

"Studio Biznes" nie tylko o biznesie

W kolejnej części programu Daniel Maikowski zaprezentuje najnowszy odcinek cyklu Top Tech. Jakich trudności nastręczyło kilka piekielnie trudnych gier takich Contra, Cuphead, Super Mario Bros, Sekiro? 

Redakcja Moto.pl przetestuje wyjątkowy samochód. Tym razem będzie to Lexus RZ. Jak sprawdza się w trasie? Zachęcamy do obejrzenia odcinka na żywo. Emisja o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: