Portugalia. Rośnie liczba zakażeń nowym subwariantem omikronu

W jednym z ulubionych przez urlopowiczów krajów - Portugalii - rośnie liczba zachorowań na koronawirusa. Chodzi o subwariant omikronu.
Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

W Portugalii znowu rośnie liczba zachorowań na koronawirusa, tym razem chodzi o subwariant omikronu BA.5. Według danych portugalskiego sanepidu około 87 procent wszystkich rejestrowanych nowych zakażeń przypada właśnie na ten subwariant.

Od połowy kwietnia siedmiodniowy, liczony na 100 tys. mieszkańców, wskaźnik zakażeń wzrósł w tym kraju aż czterokrotnie – do około 1800. 

Maseczki wyjątkiem

Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień, wynoszącego w Portugalii prawie 90 procent, wzrosła w ostatnim czasie także liczba hospitalizacji i przypadków śmierci w związku z covidem.

W Portugalii liczącej ponad dziesięć milionów mieszkańców nie ma obecnie już prawie żadnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Maseczki przykrywające usta i nos obowiązują tylko w środkach transportu publicznego, domach opieki i szpitalach. Władze radzą jednak, by ludzie dobrowolnie nosili maseczki wszędzie tam, gdzie istnieje większe ryzyko zakażenia. 

Przybywa zakażeń w innych krajach

Także w innych krajach przybywa infekcji subwariantem BA.5, choć znacznie wolniej niż w Portugalii. Na przykład w Niemczech subwariant ten nie był rozpowszechniony aż do połowy maja. Potem infekcji zaczęło przybywać. W raporcie tygodniowym z 23 maja niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) określił udział zakażeń BA.5 na 2,5 proc. wszystkich zakażeń w Niemczech.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: