Helsinki ogłaszają konkurs: milion euro za nowy system ogrzewania. Zyskać mogą też polskie miasta

Marcin Kaczmarczyk
Fińskie Helsinki mają ambitny cel. Chcą do 2035 roku stać miastem neutralnym dla klimatu. W tym ma pomóc wyjątkowy konkurs - Helsinki Energy Challenge - z nagrodą główną wysokości miliona euro.

W 2035 roku stolica Finlandii chce osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli wytwarzany w mieście dwutlenek węgla ma być w całości pochłonięty przez znajdującą się w nim roślinność. Łatwo nie będzie. By osiągnąć ten cel, Helsinki będą musiały między innymi przebudować niemal w całości miejski system ogrzewania.

Finlandia. Helsinki mają ambitny cel klimatyczny 

System ten odpowiada teraz za produkcję ponad połowy CO2 emitowanego przez miasto i przypomina rozwiązania stosowane w polskich miastach. Ciepło produkowane jest zwykle razem z energią elektryczną w kilku elektrociepłowniach. W 53 proc. powstaje ze spalania węgla, a w 35 proc. z gazu ziemnego. Helsinki spalają też biomasę, w ten sposób pokrywając 3 proc. zapotrzebowania na ciepło i olej opałowy - 1 proc. zapotrzebowania. Ponadto kilka procent ciepła pobierają z pomp cieplnych.

Czytaj też: Finlandia chce być czołowym producentem uranu w Europie. Rząd dał zielone światło

Do 2035 roku stolica Finlandii, by osiągnąć neutralność klimatyczną, musi odejść od spalania węgla, gazu i biomasy. Wcześniej, bo do końca 2029 roku, musi przestać spalać węgiel - w życie wchodzi bezwzględny zakaz rządu Finlandii. To ogromne wyzwanie, bowiem teraz z węgla, gazu i biomasy wytwarzane jest ponad 6,5 tys. GWh energii cieplnej.

Zobacz wideo Czy budowa elektrowni jądrowej ma jeszcze sens? Atomowe za i przeciw

Jak zatem wytworzyć bez spalania czegokolwiek taką ilość energii? To właśnie pytanie do osób, które chcą wystartować w Helsinki Energy Challenge. Miasto oczekuje, że wyzwania podejmą się zespoły projektowe z całego świata. Ich celem ma być wymyślenie nowego ekologicznego sposobu ogrzewania miasta.

Wysoka nagroda, zyskają wszyscy

Na specjalnej stronie internetowej umieszczono szczegóły aplikowania do konkursu. Ma się składać z dwóch etapów. W pierwszym, trwającym od 27 lutego do 31 maja, wybrane mają być pomysły nadające się do dalszych prac. Ich autorzy otrzymają 10 tys. euro na rozwój projektu i pomoc miejskich ekspertów w trakcie drugiego etapu. Pomysł uznany za najlepszy zostanie nagrodzony kwotą 1 miliona euro.

Zobacz także: "Bank przemysłu naftowego" ograniczy wsparcie dla paliw kopalnych. Wcześniej JP Morgan alarmował ws. klimatu

- Zmiana klimatu jest kluczowym wyzwaniem naszych czasów. Celem Helsinki Energy Challenge jest nie tylko znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu dla naszego miasta, ale również dla innych ośrodków miejskich z całego świata - mówi Jan Vapaavuori, burmistrz Helsinek.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (29)
Helsinki ogłaszają konkurs: milion euro za nowy system ogrzewania. Zyskać mogą też polskie miasta
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 21 razy 15

  Czyli za rewolucyjne rozwiązanie energetyczne Helsinki proponują 0,5% tego, co Pisiory dają na propagandę Dudy i to w jednym tylko medium.

  Wiedziałem że my som mocarstwo, ale nie spodziewałem się, że aż takie!

 • ks-t

  Oceniono 16 razy 8

  Polacy, szczególnie młode pokolenie, ma szansę startowac w wyzwaniach przyszłości. Wszak teraz w polskiej szkole mamy 7 razy więcej godzin religii niz fizyki czy chemii.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 7

  Tylko Rydzyk zimną wodą da radę ogrzewać miasto :-)
  Zwłaszcza w lecie :-)

 • Xx Xx

  Oceniono 10 razy 6

  Zawierzyć Helsinki komu trzeba i będzie ok.

 • kotka1910

  Oceniono 9 razy 3

  Obsrańce za cud?Co to jest milion euro w Finlandii?Równowartość średniej klasy nowego domu na niedużej działce.I tyle proponują za rozwiązanie prawie cudu czyli jak ogrzać zimne północne miasto bez spalania czegokolwiek.Jakby znaleźli rozwiązania za 500 milionów albo milaiard to i tak byłby to grosze bo tego czego chcą jest warte każdych pieniędzy świata.

 • snowbird1

  Oceniono 12 razy 2

  Nie ma jeszcze zadnej zmiany klimatu. Od 11-tu tysiecy jest taki sam. To klimat miedzylodowcowy. Skonczy sie za 200-300lat i wtedy klimat zmieni sie na lodowcowy. Na razie klimat jest raz troche cieplejszy, raz chlodniejszy ale to jest ciagle ten sam klimat. Zmiana dopiero na horyzoncie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX