Helsinki ogłaszają konkurs: milion euro za nowy system ogrzewania. Zyskać mogą też polskie miasta

Marcin Kaczmarczyk
Fińskie Helsinki mają ambitny cel. Chcą do 2035 roku stać miastem neutralnym dla klimatu. W tym ma pomóc wyjątkowy konkurs - Helsinki Energy Challenge - z nagrodą główną wysokości miliona euro.

W 2035 roku stolica Finlandii chce osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli wytwarzany w mieście dwutlenek węgla ma być w całości pochłonięty przez znajdującą się w nim roślinność. Łatwo nie będzie. By osiągnąć ten cel, Helsinki będą musiały między innymi przebudować niemal w całości miejski system ogrzewania.

Finlandia. Helsinki mają ambitny cel klimatyczny 

System ten odpowiada teraz za produkcję ponad połowy CO2 emitowanego przez miasto i przypomina rozwiązania stosowane w polskich miastach. Ciepło produkowane jest zwykle razem z energią elektryczną w kilku elektrociepłowniach. W 53 proc. powstaje ze spalania węgla, a w 35 proc. z gazu ziemnego. Helsinki spalają też biomasę, w ten sposób pokrywając 3 proc. zapotrzebowania na ciepło i olej opałowy - 1 proc. zapotrzebowania. Ponadto kilka procent ciepła pobierają z pomp cieplnych.

Czytaj też: Finlandia chce być czołowym producentem uranu w Europie. Rząd dał zielone światło

Do 2035 roku stolica Finlandii, by osiągnąć neutralność klimatyczną, musi odejść od spalania węgla, gazu i biomasy. Wcześniej, bo do końca 2029 roku, musi przestać spalać węgiel - w życie wchodzi bezwzględny zakaz rządu Finlandii. To ogromne wyzwanie, bowiem teraz z węgla, gazu i biomasy wytwarzane jest ponad 6,5 tys. GWh energii cieplnej.

Zobacz wideo Czy budowa elektrowni jądrowej ma jeszcze sens? Atomowe za i przeciw

Jak zatem wytworzyć bez spalania czegokolwiek taką ilość energii? To właśnie pytanie do osób, które chcą wystartować w Helsinki Energy Challenge. Miasto oczekuje, że wyzwania podejmą się zespoły projektowe z całego świata. Ich celem ma być wymyślenie nowego ekologicznego sposobu ogrzewania miasta.

Wysoka nagroda, zyskają wszyscy

Na specjalnej stronie internetowej umieszczono szczegóły aplikowania do konkursu. Ma się składać z dwóch etapów. W pierwszym, trwającym od 27 lutego do 31 maja, wybrane mają być pomysły nadające się do dalszych prac. Ich autorzy otrzymają 10 tys. euro na rozwój projektu i pomoc miejskich ekspertów w trakcie drugiego etapu. Pomysł uznany za najlepszy zostanie nagrodzony kwotą 1 miliona euro.

Zobacz także: "Bank przemysłu naftowego" ograniczy wsparcie dla paliw kopalnych. Wcześniej JP Morgan alarmował ws. klimatu

- Zmiana klimatu jest kluczowym wyzwaniem naszych czasów. Celem Helsinki Energy Challenge jest nie tylko znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu dla naszego miasta, ale również dla innych ośrodków miejskich z całego świata - mówi Jan Vapaavuori, burmistrz Helsinek.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: