W ciągu sześciu lat liczba kopciuchów spadła o 850 tys. sztuk. Nadal jednak są ich miliony

Liczba tzw. kopciuchów spada, ale do wymiany nadal jest ich bardzo dużo. Jak wynika z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego tego typu kotły należy wymienić jeszcze w niemal trzech milionach domów.

Od 2014 roku liczba tak zwanych kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów w domach jednorodzinnych, spadła o 850 tysięcy - wynika z raportu Instytutu Ekonomii Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego. W publikacji wskazano, że tego typu kotły należy wymienić jeszcze w niemal trzech milionach domów, a ponad 30 procent domów w Polsce nie ma żadnego ocieplenia.

Zobacz wideo Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego o stanie powietrza w kraju

Polski Alarm Smogowy liczy na to, że wymiana kopciuchów przyspieszy

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej powiedział, że spadek liczby kopciuchów to dobra wiadomość, ale nadal jesteśmy na początku procesu wymiany źródeł ciepła na nowoczesne. Jego zdaniem, mamy już do czynienia ze wzrostem świadomości na ten temat. Piotr Siergiej liczy na to, że w przyszłych latach wymiana kotłów przyspieszy.

Piotr Siergiej dodaje, że coraz mniej osób ogrzewa domy węglem. W raporcie podano, że w ciągu 6 lat odsetek takich gospodarstw domowych spadł z 69 do 51 procent. Rośnie za to liczba domów, w których są kotły gazowe i pompy ciepła.

Niska świadomość istnienia nowych przepisów 

Z raportu wynika również, że niska jest świadomość istnienia nowych przepisów, które wymuszają wymianę kotłów. 14 procent badanych z tych województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe, jest w stanie podać poprawną datę określającą, do kiedy należy pozbyć się przestarzałego źródła ciepła.

Badania zrealizowane zostały przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej w listopadzie 2020 roku techniką wywiadów telefonicznych CATI, na losowej próbie 1010 właścicieli budynków jednorodzinnych w całej Polsce.

Więcej o: