Japonia. Naukowcy chcą produkować ekologiczny plastik. Wykorzystają do tego algi

Grupa japońskich firm, we współpracy z Uniwersytetem Tokijskim, rozpoczęła prace nad technologią masowej produkcji plastiku z substancji pozyskiwanych z alg. Plan zakłada zastosowanie innych niż wykorzystywane do tej pory metod, polegających na wytwarzaniu plastiku pochłaniających CO2.

Zgodnie z projektem, nowe tworzywo ma powstawać z substancji o nazwie paramylon - to węglowodan podobny do skrobi, którego źródłem są eugleny. Według naukowców jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie od zwykłego plastiku, do którego produkcji w większości przypadków wykorzystywana jest ropa naftowa. W czasie produkcji plastiku uwalniane są także duże ilości dwutlenku węgla.

Aktywiści ostrzegają, że po nowelizacji ustawa o ochronie środowiska nie daje dobrych narzędzi np. do kontroli wpływu budowy dróg na przyrodęPo zmianie ustawy "iluzoryczne" narzędzia do ochrony środowiska

Konsorcjum chce produkować 200 tys. ton ekologicznego plastiku

Plany prac nad technologią przemysłowej produkcji plastiku z biomasy zostały sporządzone, a następnie będą prowadzone przez konsorcjum założone przez firmy Seiko Epson i NEC oraz Uniwersytet Tokijski. Konsorcjum do 2030 roku chce uzyskać zdolności produkcyjne na poziomie 200 tys. ton bioplastiku rocznie - informuje NHK.

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Jeśli plany Japończyków się powiodą, będzie to kolejna ekologiczna butelka, jaka pojawiła się na rynku. Wcześniej patentu doczekał się produkt eco.bottle®, wykonany z przetworzonego kartonu i papieru, a także wewnętrznej wyściółki wykonanej z tworzywa PCR, które zapewniają 70-procentową redukcję materiału w porównaniu ze sztywnymi plastikowymi butelkami.

Czym jest euglena?

Euglena to gatunek mikroalg. Absorbuje ona dwutlenek węgla poprzez fotosyntezę. Występuje głównie w drobnych zbiornikach wodnych, takich jak stawy, kałuże, ale także kanały. Naturalnie występuje m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Argentynie, Chinach i Australii. Euglena może być także hodowana. Robią to m.in. akwaryści, ponieważ stanowi ona źródło pożywienia dla niektórych młodych ryb. 

Handel odpowiada za ok. 13 proc. marnowania żywnościNiewiele restauracji i sklepów wyprzedaje jedzenie, zanim się zmarnuje

Więcej o: