"Elity zanieczyszczające" emitują dwa razy więcej dwutlenku węgla niż 50 proc. najbiedniejszych [RAPORT]

Zaledwie 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie odpowiada za dwukrotnie większą emisję dwutlenku węgla niż 50 proc. najbiedniejszych - wynika z raportu brytyjskiej komisji ds. zrównoważonego rozwoju z Cambridge. Naukowcy twierdzą, że ta elita zanieczyszczająca środowisko powinna ograniczyć loty samolotami.
Zobacz wideo Ślad węglowy - wszyscy jesteśmy winni zmianom klimatu

Raport został opracowany na zlecenie ONZ przez 31-osobowy zespół ekspertów z brytyjskiej komisji ds. zrównoważonego rozwoju z Cambridge. Badacze poszukiwali skutecznych rozwiązań, które pomogą ograniczyć stale rosnącą emisję gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla.

Stężenie dwutlenku węgla najwyższe od 3,6 mln lat. 'Działalność człowieka jest motorem zmian klimatycznych'Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze najwyższe od 3,6 mln lat

Naukowcy: nadmierna konsumpcja wśród elit jest szkodliwa dla środowiska

Raport wskazuje, że 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie emituje dwa razy więcej dwutlenku węgla do atmosfery niż 50 proc. najbiedniejszych. Co więcej, tylko 5 proc. najbogatszych przyczyniło się do 37-procentowego wzrostu emisji w latach 1990-2015.

- Musimy ograniczyć nadmierną konsumpcję, a najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest nadmierna konsumpcja wśród elit zanieczyszczających środowisko, które mają znacznie większy udział w emisji dwutlenku węgla - powiedział dla BBC News główny autor raportu, prof. Peter Newell z Uniwersytetu Sussex. - Są to ludzie, którzy najczęściej latają, najczęściej jeżdżą największymi samochodami i mieszkają w największych domach, na ogrzewanie których łatwo ich stać, więc nie martwią się, czy są dobrze izolowane, czy nie - dodał.

Naukowiec uważa, że elity zanieczyszczające środowisko powinny m.in. ograniczyć loty samolotami i mniej jeździć samochodami. - Całkowicie opowiadamy się za ulepszeniami technologicznymi i wydajniejszymi produktami, ale jasne jest, że potrzebne są bardziej drastyczne działania, ponieważ emisje stale rosną - skomentował prof. Peter Newell.

Elektrownia BełchatówPoziom CO2 w atmosferze najwyższy od milionów lat

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze najwyższe od 3,6 mln lat

Z najnowszych danych amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wynika, że stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze jest najwyższe od 3,6 mln lat. W 2020 roku średnie globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wyniosło 412,5 ppm (części na milion) i był to piąty największy wzrost od 63 lat.

Wstępna analiza NOAA wykazała również, że wzrost atmosferycznego metanu w 2020 roku wyniósł 14,7 ppb (części na miliard), co jest "największym rocznym wzrostem odnotowanym od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów w 1983 roku". Amerykańska agencja zaznacza, że choć metan jest znacznie mniej powszechny w atmosferze, jego potencjał w zatrzymywaniu ciepła na przestrzeni 100 lat jest 28 razy większy niż w przypadku dwutlenku węgla.

Więcej o: