Dziwidło olbrzymie po raz pierwszy zakwitnie w Polsce. Ogród Botaniczny UW: Zaczęło się!

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego poinformował na Facebooku, że w niedzielę (13 czerwca) rozkwitnie dziwidło olbrzymie. Specjalnie z tej okazji, szklarnia, w której znajduje się ta niezwykła roślina, będzie otwarta dla zwiedzających aż do północy. Tych, którzy nie mogą pojawić się w ogrodzie botanicznym, botanicy zachęcają do uczestnictwa w transmisji online.

Dziwidło olbrzymie po raz pierwszy zakwitnie w Polsce. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, w związku z ogromnym zainteresowaniem kwitnieniem dziwidła olbrzymiego, uruchomił na swojej stronie transmisję online, dzięki której można "podglądać na żywo" wyjątkową roślinę. Rok temu transmisję z kwitnienia dziwadła przygotowało belgijskie Meisen.

Zobacz wideo Koniec węgla w 2049 roku? Zygmunt: Tak odległy termin jest nie do pogodzenia z celami UE

Niezwykła roślina zakwitnie w Polsce. Wyjątkowe wydarzenie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

"Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Zaczęło się! Nasze dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) dziś rozkwitnie!" - poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego na Facebooku. Dziwidło można podziwiać na żywo za pośrednictwem transmisji online bezpośrednio na stronie Ogrodu Botanicznego UW: http://www.ogrod.uw.edu.pl/zwiedzanie/wydarzenia-w-ogrodzie/dziwidlo-olbrzymie-w-ogrodzie-botanicznym

Płetwal karłowaty. Norwegia. Odbędzie się "przerażający" eksperyment na wielorybach

Szklarnia Tropikalna, ze względu na kwitnienie rośliny, będzie otwarta w niedzielę aż do północy. Jak informuje Ogród Botaniczny,  po godzinie 19 bilety będą dostępne w kasie przy szklarniach. "Kasa ta znajduje się w podcieniu, tuż za budynkiem Obserwatorium Astronomicznego. Jeśli się zgubicie - pytajcie o drogę - na miejscu spotkacie wielu naszych pracowników" - podaje.

"Nie martwcie się o oświetlenie i transmisję, na ten moment się przygotowaliśmy i możemy Was zapewnić, że nawet w godzinach wieczornych i nocnych nasz bohater będzie dobrze oświetlony" - piszą botanicy.

Dziwidło olbrzymie to wyjątkowy kwiat. Jego kwitnienie to ogromna sensacja

Dziwidło olbrzymie kwitnie bardzo rzadko, a gdy jednak do tego dochodzi, staje się to wielką sensacją. Roślina zapylana jest głównie przez owady, które zwabiane są mocnym zapachem wydzielanym przez dziwidło. Przebywanie obok rośliny może być nieprzyjemne, ponieważ wydziela zapach padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość. Rozchodzi się więc na duże odległości, by móc w jak najszybszym tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy.

Szczyt G7 Jest porozumienie przywódców G7 ws. zapobiegania zmianom klimatu

Co ciekawe, roślina ta kwitnie zaledwie przez kilka dni, więc wydarzenie to jest nie lada sensacją. Warto zdecydować się na obejrzenie transmisji online lub "pokaz" na żywo, ponieważ to pierwsze kwitnienie tej rośliny w Polsce

Więcej o: