Gdzie wyrzucać żarówki? Sprawdź i segreguj mądrze, by lepiej dbać o środowisko

Gdzie wyrzucać żarówki? Co zrobić ze świetlówkami, a co ze zużytymi żarówkami LED, tradycyjnymi żarówkami czy halogenami?

Żarówki – gdzie wyrzucać?

Jedną z prostych rzeczy, którą może (i powinien) robić każdy z nas w trosce o środowisko, jest segregacja odpadów. Niektóre śmieci okazują się jednak nieco bardziej problematyczne, pod względem utylizacji. Należą do nich między innymi żarówki. Gdzie wyrzucać tego typu odpady? Wiele zależy od rodzaju żarówki.

Jeszcze do niedawna Polacy nie zwracali zbyt dużej uwagi na utylizację zużytych świetlówek, wyrzucając je wraz z innymi odpadami do zbiorczych kontenerów. Takie postępowanie wynikało głównie z niskiego poziomu świadomości, dotyczącego ekologii i ochrony środowiska. Obecnie jednak o segregacji odpadów mówi się znacznie więcej, a odpowiednie kontenery na śmieci ułatwiają nam dbanie o dobro matki natury, a także zdrowie swoje i najbliższych. W dużym stopniu każdą żarówkę można ponownie wykorzystać. Sprawdź więc koniecznie, w jaki sposób utylizować źródła światła, które najczęściej można spotkać w naszych domach i nie narażaj się też na konsekwencje finansowe – pozbywanie się niebezpiecznych śmieci może skutkować mandatem.

Musisz pamiętać, że zwykłe żarówki, świetlówki, jak i żarówki LED różnią się od siebie pod względem tego, z jakich materiałów zostały wykonane, dlatego też sposób utylizacji poszczególnych źródeł światła może się od siebie różnić.

Gdzie wyrzucamy żarówki – tradycyjne modele

Gdzie wyrzucać żarówki tradycyjne? Tego typu źródła światła nie są już dostępne w sprzedaży, a co za tym idzie, stają się coraz mniej popularne. Tradycyjne żarówki wyróżnia ich wielka energochłonność, jednak do ich produkcji nie wykorzystywano niebezpiecznych dla środowiska substancji. Dzięki temu możesz bez obaw wyrzucać je do kosza ze zmieszanymi odpadami

Zobacz wideo Miniogródek w żarówce pięknie ozdobi każde wnętrze

Gdzie wyrzucić żarówki LED?

Gdzie wyrzucać żarówki LED? To źródło światła cenimy za trwałość i ich minimalne zużycie energii. Żarówki LED mogą z powodzeniem służyć nawet przez kilkanaście lat, a przy tym pomagają dbać o planetę. Kiedy jednak tego typu żarówka się zużyje, oddaj ją do punktu odbioru elektrośmieci bądź sklepu, w którym będziesz kupować nowe źródło światła.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki – świetlówki

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki? W przypadku świetlówki sprawa staje się trochę bardziej skomplikowana. Przy tym rodzaju źródła światła musisz zwrócić szczególną uwagę na demontaż. Tego typu żarówki zawierają w sobie szkodliwą dla zdrowia i środowiska rtęć oraz luminofory. Z tego względu nie wolno ci wyrzucać ich do kosza z innymi odpadkami. W przypadku rozbicia świetlówki musisz pamiętać o tym, aby zachować szczególną ostrożność. Otwórz okno, a odłamki sprzątaj w grubych rękawicach i wyrzuć je do plastikowego worka. Nie zapomnij o umyciu podłogi. Rozbitą świetlówkę oddaj do punktu odbioru odpadów, informując pracownika o zawartości worka.

Świetlówki możesz wkładać do pojemników, przeznaczonych specjalnie do tego celu, bądź oddać je w sklepie, w którym chcesz zakupić nową żarówkę. Tego typu źródła światła oddaje się również w punktach, zbierających elektrośmieci. Świetlówki w znacznej części nadają się do recyklingu, dlatego dzięki ich odpowiedniej utylizacji dbasz o dobro planety.

Gdzie wyrzucać halogeny?

Halogeny, które również często możemy spotkać w naszych domach, nie należą do odpadów elektronicznych czy też niebezpiecznych. Można więc wyrzucać je do spokojnie do kosza z frakcją zmieszaną.  

Zobacz też: Wkurza cię segregacja śmieci? Zacznij ich produkować mniej - pomożesz sobie i planecie

Więcej o: