Inwazja komarów nad Bałtykiem. Uciążliwe owady przylatują do Polski z Niemiec

Od pewnego czasu pogoda na północy Polski nie rozpieszcza. Ulewne burze, które pojawiły się w regionie, przysporzyły mieszkańcom nadmorskich miejscowości kolejnych problemów. Jednym z nich jest m.in. ogromna liczba komarów.

 Mieszkańcy i turyści skarżą się na plagę komarów i sugerują odkomarzanie, a samorząd odmawia, tłumacząc, że może to negatywnie wpłynąć na ekosystem. Komary przylatują nad Morze Bałtyckie z Niemiec - kraju, gdzie odkomarzanie nie jest częstą praktyką.

Zobacz wideo Te ptaki zjadają nawet kilka tysięcy komarów dziennie

Plaga komarów w nadmorskich miejscowościach. Chcą częstszego odkomarzania

Wiele nadmorskich miejscowości skarży się na uciążliwy problem, którym jest plaga komarów. Mieszkańcy twierdzą, że z owadami należy walczyć poprzez zwiększenie liczby przeznaczonych do odkamarzania środków owadobójczych. Ich entuzjazm studzi jednak samorząd Świnoujścia, który twierdzi, że głosy te są niezwykle egoistyczne. - Stosowanie środków chemicznych prowadzi do wytrucia innych owadów - mówi Radiu Szczecin Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Małże (zdjęcie ilustracyjne) Kanada. Skorupiaki ugotowały się na plaży. Nawet ponad miliard zwierząt

Odkomarzanie w Świnoujściu. Plaga komarów pojawiła się przez ulewy

Od końca maja prowadzone było odkomarzanie w Świnoujściu, które polegało na niszczeniu larw owadów, a pojawienie się komarów na nowo, nie wynika z zaniedbań - wyjaśnia Jarosław Jaz.

- W ubiegłym roku na odkomarzanie w sezonie przeznaczonych zostało około 80 tysięcy złotych, w tym mamy 100 proc. środków więcej, czyli blisko 170 tysięcy złotych. Ta kwota jeszcze może wzrosnąć. Komary wylęgają się na terenie Lasów Państwowych, przylatują też z terenu Niemiec, gdzie odkomarzanie jest prowadzone dużo rzadziej - mówi rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Radni zalecają, by walczyć z komarami na własną rękę. Ich zdaniem wystarczy spray na komary, który aplikuje się bezpośrednio na skórę.

Fot. Gigantyczne złote rybki USA. Gigantyczne złote rybki zagrażają ekosystemowi

Komary to uciążliwe insekty, z którymi walczą ludzie na całym świecie. W Polsce, w wyniku ukąszenia komara, zyskujemy jedynie nieprzyjemną, swędzącą pamiątkę. Jednak komary w innych zakątkach świata, są zdolne do przenoszenia groźnej choroby - malarii.

Więcej o: