Chiny. Stado słoni kończy wielką wędrówkę i wraca do domu. Przeszły ponad 1300 kilometrów [WIDEO]

Stado liczące 14 dzikich azjatyckich słoni od ponad roku wędruje po Chinach - do tej pory zwierzęty przeszły aż 1300 kilometrów. Zdaje się jednak, że ich wędrówka dobiega końca. Słonie zmierzają na południe w kierunku swojego siedliska w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach.

Stado słoni opuściło swój rezerwat z nieznanego powodu ponad rok temu. Dwa zwierzęta postanowiły później wrócić do rezerwatu, a w listopadzie 2020 r. reszta stada dotarła do miasta Pu'er. Tam na świat przyszło słoniątko.

Zobacz wideo Tajwan kopie studnie i zasiewa chmury. Z suszą jest jeszcze jeden problem. Chodzi o mikroprocesory [OKO NA ŚWIAT]

Chiny. Stado, które uciekło z rezerwatu, wraca do domu

Urzędnicy, których zadaniem jest ochrona dzikiej przyrody, poinformowali na konferencji prasowej, że słonie bezpiecznie przekroczyły most na rzece Yuan i kierują się na południe w kierunku rezerwatu przyrody zarządzanego przez miasto Puer - podaje Reuters. Do celu pozostało im około 200 kilometrów, a w dalszej wędrówce wciąż wspierają je służby, które kontrolują, by nie zeszły z trasy. Yang Yingyong, członek komitetu ratunkowego zapewnił, że komitet zrobi wszystko, by umożliwić słoniom jak najszybszy powrotu do ich siedliska.

 

Słonie dotarły do miast. Spowodowały straty w wysokości ponad miliona dolarów

Zwierzęta uciekły z rezerwatu w marcu 2020 roku. Zdążyły dotrzeć do miasta Yuxi, gdzie w ciągu 40 dni zniszczyły uprawy o powierzchni ok. 1,8 km kw., powodując straty w wysokości ponad miliona dolarów - informowała wówczas gazeta "South China Morning Post".

Zdjęcie ilustracyjneNie wiesz, do którego pojemnika wyrzucić opakowanie? Rozwiązanie coraz bliżej

Służby podniosły alarm. Na ulicach rozmieszczono policjantów, pojazdy, zbudowano również barykady i rozmieszczono jedzenie dla słoni. A wszystko po to, by nie udało im się spowodować strat w dużym mieście Kunming, w którym zamieszkuje 7 milionów mieszkańców. Choć słonie dotarły na przedmieścia miasta, to udało się przekierować je na  bezpieczniejsze, zarówno dla nich, jak i dla ludzi, tereny. - Wysłano 25 tys. policjantów i personelu oraz 1500 pojazdów ratunkowych do śledzenia i karmienia słoni oraz zagwarantowania bezpieczeństwa publicznego - powiedział Wan Yong, szef komisji ds. leśnictwa prowincji, cytowany przez Reuters.

WycieczkowiecEkspertka: Turystyka szkodzi. "340 litrów brudnej wody na osobę dziennie"

Ponad 150 tys. osób zostało ewakuowanych wzdłuż trasy migracji słoni. Z kolei na pokrycie szkód wydano już  ponad 5 milionów juanów (771 000 dolarów).

Wycieczka słoni cieszy się dużym zainteresowaniem internautów. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmów i zdjęć, przedstawiających ich wędrówkę. Obecnie, wszyscy z niecierpliwością czekają, aż słonie bezpiecznie dotrą do domu.

Więcej o: