Ostatniego dnia ubiegłego roku pracownikowi Instytutu Botaniki PAN udało się odnaleźć najwyższe drzewo liściaste w Polsce. Łukasz Wilk i jego brat są łowcami drzew (z angielskiego "tree hunters"), czyli pasjonatami tropienia drzew o rekordowych rozmiarach lub innych interesujących cechach.
Łowcy namierzają swoją "zwierzynę", przeczesując rozmaite zakątki ziemskiego globu, od pierwotnych lasów, poprzez wiejskie bezdroża, po tereny zurbanizowane. Działają metodą "na chybił-trafił", polegając na własnym instynkcie, albo bardziej planowo, wykorzystując dostępne źródła informacji, w tym bazy danych, szczególnie mapy drzewostanów dostępne na leśnym portalu Bank Danych o Lasach, czy też stworzony niedawno serwis Mapa Drzew, który zawiera obrazy ukształtowania powierzchni koron drzew, utworzone przy pomocy lotniczego skaningu laserowego LIDAR
- tłumaczy Instytut Botaniki.
"Uzbrojeni" w taśmę mierniczą i laserowy dalmierz łowcy polują często poza sezonem wegetacyjnym, bo drzewa bez liści łatwiej odnaleźć i zmierzyć. Zebrane w terenie dane są weryfikowane i wprowadzane do specjalnie stworzonych w tym celu internetowych rejestrów międzynarodowych (np. Monumental Trees) i krajowych (np. Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych).
"Ostatniego dnia 2022 roku Łukasz Wilk wraz z bratem Przemysławem, z którym dzieli swoją pasję, 'upolowali' prawdziwego leśnego olbrzyma. Penetrując wąwozy leśne Pogórza Rożnowskiego, dotarli w okolice miejscowości Dąbrówka Szczepanowska (koło Tarnowa), gdzie natknęli się na potężnego buka (okaz rośnie na terenie leśnictwa Pleśna w Nadleśnictwie Gromnik). Przy nasilającym się wietrze i szybko zapadającym zimą zmierzchu udało im się dokonać pierwszych pomiarów. Według ostrożnych szacunków buk mierzył 48 m" - czytamy.
Dwa tygodnie później bracia wrócili z innym łowcą - inicjatorem polskiej bazy RPDP Piotrem Gachem i przeprowadzili pomiary w lepszych warunkach. Wysokość ostatecznie ustalono na 48,6 m. "Tym samym buk z Dąbrówki Szczepanowskiej okazał się najwyższym znanym drzewem liściastym w Polsce, ustępującym w obrębie gatunku wysokością jedynie trzem z pomierzonych okazów na świecie!" - cieszą się botanicy.
Jak możemy dowiedzieć się z informacji zawartych w bazie, buk ma obwód 2,37 m, a jego stan zdrowia oceniono na zadowalający. Chętni, by zobaczyć rekordowe drzewo liściaste na własne oczy, mogą zarejestrować się w Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych - wówczas wyświetlone zostaną jego dokładne współrzędne geograficzne.
Najwyższym drzewem w Polsce jest odnaleziona w Bardo na Dolnym Śląsku "Daglezja Helena", mierząca 59,4 m, o obwodzie 3,49 m. Daglezja zielona to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Wśród rekordzistów są też świerki pospolite i jodły pospolite.
Najwyższa na świecie - jak wynika z rejestru Monumental Trees - jest mierząca 115,72 m sekwoja wieczniezielona, którą nazwano "Hyperion". Została odkryta w Stanach Zjednoczonych w Parku Narodowym Redwood (Kalifornia).
Kolejne pozycje zajmują eukaliptus "Centurion" z Australii (100,5 m), świerk sitkajski z tego samego parku narodowego, co sekwoja (100,2 m), daglezja zielona z amerykańskiego stanu Oregon (99,7 m) i Yellow Meranti z Malezji (97,58 m).