Fale upałów we Włoszech. Temperatura jest mierzona od 1763 roku i nigdy nie było tak gorąco

W środę 23 sierpnia stacje meteorologiczne w Lombardii odnotowały bezprecedensowe upały. Tego dnia w Mediolanie padł rekord średniej dobowej temperatury. Jej wynik był najwyższy od rozpoczęcia pomiarów w 1763 roku. Jak podają lokalni meteorolodzy, anomalie pogodowe występują również w pasmach górskich.

W środę 23 sierpnia średnia dobowa temperatura powietrza w Mediolanie wyniosła 33 stopnie Celsjusza - poinformował lokalny dziennik "Il Giorno". Jest to najwyższy wynik od roku 1763, kiedy stacje meteorologiczne rozpoczęły prowadzenie regularnych pomiarów w tym mieście. Poprzedni rekord padł 11 sierpnia 2003 roku. Średnia dobowa temperatura wyniosła wówczas 32,8 stopni Celsjusza.

Zobacz wideo Pożar na Sycylii. Widok z Giardini-Naxox

Fala upałów we Włoszech. Padają rekordy temperatury

Eksperci z agencji meteorologicznej ANSA Lombardia poinformowali, że środa 23 sierpnia i czwartek 24 sierpnia były najgorętszymi dniami w trwającej od 15 sierpnia fali upałów. Ekstremalna temperatura dotknęła przede wszystkim region Lombardii. W te dni w większej części rejonu termometry odnotowały od 35 do 39 stopni Celsjusza. Miejscami temperatura miała sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.

W czwartek 24 sierpnia meteorolodzy z Mediolanu odnotowali również drugi rekord. Tego dnia najniższa wartość na termometrach w mieście wyniosła 28,9 stopni Celsjusza. Jak informuje "La Repubblica", była to najwyższa minimalna temperatura od czasu rozpoczęcia pomiarów. Maksymalna temperatura wyniosła tego dnia 37,8 stopni Celsjusza, o pół stopnia mniej względem rekordu z 11 sierpnia 2003 roku.

Włoscy meteorolodzy zauważają jednocześnie, że ponadprzeciętnie upały odnotowano również w pasmach górskich. W Alpach na wysokości powyżej 2,2 tys. metrów od 19 sierpnia temperatura codziennie przekraczała wartość 20 stopni Celsjusza. Na obszarach o wysokości 3 tys. metrów sięgała zaś 16 stopni Celsjusza.

Ekstremalne temperatury we Włoszech. Lokalne media alarmują o wzroście śmiertelności

Mediolan nie jest jedynym włoskim rekordzistą pogodowym w tym roku. W Rzymie najwyższą temperaturę w historii pomiarów odnotowano we wtorek 18 lipca. Termometry pokazały wówczas 41,8 stopnia. "Il Giorno" zwraca uwagę, że w lipcu, kiedy nad Półwyspem Apenińskim przechodziły poprzednie fale upałów, na południu Włoch odnotowany został wzrost śmiertelności o 9 proc. Na działanie wysokich temperatur szczególnie narażone są osoby starsze.

Więcej o: