Curiosity zrobił zdjęcie kilka dni przed pokonaniem wzniesienia Greenheugh. To, co widzimy na selfie, przedstawia zbocze położone 3,4 m poniżej celu marsjańskiego łazika. Zdobycie Greeneugh było rekordowe pod względem pokonanej stromizny - kąt nachylenia tego miejsca wynosi 31 stopni. "Wdrapanie się" wymagało aż trzech prób.
Łazik Curiosity jest zaprojektowany tak, by przemieszczać się po terenie nachylony pod kątem do 45 stopni. Finalnie udało mu się zdobyć cel 6 marca. Niedawna wspinaczka to kontynuacja rozpoczętej w 2014 r. eksploracji góry Aeolis Mons - centralnego wzniesienia w kraterze Gale. Aeolis Mons wznosi się na 5500 m ponad dno północnej części krateru.
Naukowcy chcą tam zdobyć dowody na to, że kiedyś atmosfera Marsa zapewniała wystarczające warunki do uformowania się i rozwoju biologicznego życia. Podobnego do tego znanego nam z Ziemi.
NASA opublikowała na YouTube krótki filmik, który pokazuje, w jaki sposób łazik może robić sobie zdjęcia. W czasie swojej misji badania marsjańskiego środowiska pod kątem istnienia warunków do życia na Czerwonej Planecie miliardy lat temu, łazik wykorzystuje m.in. aparat MAHLI (Mars Hand Lens Camera), umieszczony na jednym z robotycznych ramion maszyny.
Ekipa naukowców może wykorzystywać narzędzie do robienia zdjęć marsjańskiego podłoża geologicznego. Kiedy jednak odpowiednio odwróci się ramię, możliwe jest pokazanie samego łazika. Proces wykonywania zdjęcia został pokazany w tym krótkim filmiku: