Zjawiska zaćmienia Słońca cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, pomimo że wstępują dość często (średnio dwa razy w roku). Każde przyciąga ogromną liczbę obserwatorów, czego efektem są miliony zdjęć, które szybko zalewają internet.
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Hong Kong Fot. Vincent Yu / AP Photo
Nie inaczej było w przypadku ostatniego zaćmienia Słońca, które wydarzyło się w niedzielę 21 czerwca. O zjawisku informowaliśmy już kilka dni temu. Teraz mamy okazję zobaczyć liczne fotografie pokazujące naszą zaćmioną gwiazdę z różnych państw na świecie.
Było to pierwsze z dwóch zaćmień Słońca w tym roku (ostatnie było w grudniu 2019, a następne będzie w grudniu 2020). Najlepiej było widoczne w państwach południowej Azji - m.in. Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie, Indiach, Chinach czy Tajwanie, a także w części państw Afryki Środkowej.
Zaćmienie Słońca widoczne z Pakistanu:
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Pakistan Fot. Anjum Naveed / AP Photo
Warto jednak wyjaśnić, że tym razem mieliśmy do czynienia nie z zaćmieniem całkowitym, a obrączkowym. Pierwsze z nich występuje bowiem, gdy Księżyc na niebie jest na tyle duży, aby całkowicie zakryć tarczę naszej gwiazdy. Widzimy wtedy jasną poświatę Słońca okalającą ciemny Księżyc.
Takie zjawisko było świetnie widoczne m.in. z terytorium Tajwanu i Chin kontynentalnych:
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Tajwan Fot. Chiang Ying-ying / AP Photo
Wąski pas zaćmienia obrączkowego (poza Tajwanem i Chinami) przecinał jeszcze Indie, Pakistan, Oman, Jemen, Erytreę, Etiopię, Sudan Południowy oraz Demokratyczną Republikę Konga. Zjawisko teoretycznie było też widoczne z niewielkich fragmentów (na terenach przygranicznych) Arabii Saudyjskiej, Republiki Środkowoafrykańskiej i Konga.
W pozostałych częściach Azji i Afryki (znajdujących się stosunkowo blisko pasa zaćmienia) zjawisko było widoczne jako zaćmienie częściowe. Na najlepsze widoki mogli liczyć m.in. mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii czy Nepalu.
Zaćmienie Słońca widoczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich:
Zaćmienie Słońca widoczne w Indiach:
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Indie Fot. Manish Swarup / AP Photo
Zaćmienie Słońca widoczne w Korei Południowej:
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Korea Południowa Fot. Lee Jin-man / AP Photo
Częściowe zaćmienie Słońca można było oglądać również w Europie, szczególnie w południowo-wschodniej jej części. Obserwacje miały być możliwe również Polsce, jednak na wyjątkowo niewielkim obszarze na południowych krańcach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z tych terenów zauważylibyśmy jedynie małe "muśnięcie" tarczy słonecznej przez Księżyc. Niestety szanse na to popsuła pogoda. Podczas zaćmienia niebo w Bieszczadach było całkowicie zachmurzone.
Zaćmienie Słońca widoczne w Nepalu:
Zaćmienie Słońca 21.06.2020 - Nepal Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo
Można powiedzieć, że Polska nie ma szczęścia do zaćmień Słońca. Z terytorium naszego kraju rzadko kiedy mamy szanse na zobaczenie tego pięknego zjawiska - ostatnie zaćmienie częściowe widoczne było w marcu 2015 roku.
Kolejne zaćmienie częściowe widoczne z Polski będzie miało miejsce w czerwcu 2021 roku. Niestety wtedy obserwacje będą niestety bardzo trudne, bo tarcza Księżyca zasłoni jedynie bardzo niewielki fragment tarczy Słońca.
Większe szanse będziemy mieć w październiku 2022 roku, gdy na niebie pojawi się również dość płytkie, ale stosunkowe dobrze widoczne zaćmienie naszej gwiazdy. Na pierwsze głębokie zaćmienie będziemy musieli poczekać aż do sierpnia 2026 roku. Chcąc zobaczyć zaćmienie Słońca w pełnej krasie, większość z nas będzie musiała udać się za granicę. Najbliższe obrączkowe zaćmienie odbędzie się w Polsce w 2075 roku, a całkowite w dopiero w 2135 roku.