Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię w pieluchach. "Lot pełen wyzwań"

Czwórka astronautów podczas powrotu na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie będzie miała dostępu do toalety. Załoga będzie musiała ubrać pieluchy. - Nie martwimy się tym zbytnio - skomentowała astronautka podczas konferencji prasowej.

Shane Kimbrough, Megan McArthur, Aki Hoshide i Thomas Pesquet przygotowują się do powrotu na Ziemię. Obecnie przebywają na stacji ISS, lecz wkrótce wejdą na pokład kapsuły firmy SpaceX. Jak podaje agencja NASA, ma ona odczepić się od ISS w niedzielę (7 listopada) o godz. 18:05 czasu polskiego i dotrzeć na Ziemię w poniedziałek (8 listopada) o godz. 12:14 czasu polskiego. Misja zakończy się wodowaniem u wybrzeży Florydy, a astronauci spędzą w kosmosie łącznie 199 dni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Awaria toalety w kapsule SpaceX

W piątek załoga wzięła udział w konferencji prasowej. Astronautka Megan McArthur skomentowała usterkę, która uniemożliwia korzystanie z toalety w kapsule SpaceX. Oznacza to, że załoga będzie musiała podczas podróży korzystać z pieluch.

- Lot kosmiczny jest pełen wielu małych wyzwań. To jeszcze jedno, z którym zmierzymy się i z którym jesteśmy w stanie poradzić sobie. Więc nie martwimy się tym zbytnio - powiedziała Megan McArthur.

NASA zapowiada start kolejnej załogowej misji

Czwórka astronautów opuści stację ISS przed przybyciem kolejnej załogi. Jak informowaliśmy wcześniej w Next.gazeta.pl, kolejna misja (Crew-3) była stale przekładana z powodu złych warunków atmosferycznych i choroby jednego z astronautów.

Jak podaje agencja NASA, według nowego terminarza Crew-3 rozpocznie się najwcześniej w czwartek (11 listopada) w nocy o godz. 2:03 czasu polskiego. Rakieta Falcon 9 wyniesie kapsułę SpaceX wraz z kolejnymi astronautami (Raja Chari, Tom Marshburn, Matthias Maurer i Kayla Barron). Start odbędzie się z kosmodromu Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie.

Zobacz wideo Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos
Więcej o: