Jasny meteor rozświetlił niebo nad Polską. W atmosferę wpadł spory kawałek skały

Bardzo jasny meteor (bolid) pojawił się w czwartek wieczorem nad południową Polską. Na kilka sekund rozświetlił całe niebo, co oczywiście nie umknęło uwadze setek internautów. Nagrania pokazują, że w atmosferę musiał wlecieć spory kawałek skały.
Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

Bolid, czyli bardzo jasny meteor (wszystkie te pojęcia wyjaśnię w dalszej części tekstu) pojawił się nad Europą Środkową w czwartek wieczorem. Wciąż nie jest pewne, jak wyglądała trajektoria lotu kosmicznej skały, jednak obserwowano go głównie z terenów południowej Polski (najlepiej widoczny był ze Śląska) oraz Czech. Z niektórych doniesień internautów wynika jednak, że bolid widać było nawet z północnych Węgier.

Jasny meteor rozświetlił na chwilę niebo nad Polską

Jak donoszą świadkowie zdarzenia, w tym Lubuscy Łowcy Burz, meteor pojawił się na niebie o godzinie 18:08. Części osób udało się nagrać zjawisko, a wideo pochodzące głównie z kamer samochodowych i prywatnych kamer monitoringu.

Meteoroid, który wpadł w atmosferę, wywołał jasną smugę o zielonym zabarwieniu i był świetnie widoczny na tle ciemnego nieba. Długi świetlisty ślad utrzymywał się przez dobre kilka sekund. Nagrania zjawiska od czwartkowego wieczora zalewają internet.

 

Meteor, bolid, meteoroid, meteoryt - czym się różnią?

Pojęcia te bardzo często bywają błędnie używane błędnie zamiennie, ale w żadnym wypadku nie są ze sobą tożsame. Co gorsza, czasem nawet w mediach meteorytem nazywa się jasną smugę na niebie pozostawioną przez meteoroid. Warto zatem wyjaśnić czym różni się meteor, bolid, meteoroid, meteoryt.

Zacznijmy od meteoroidu, bo to właśnie od jest sprawcą całego zamieszania. Meteoroid to okruch skalny lub kawałek kosmicznej skały, która porusza się po orbicie wokół Słońca, a czasem wpada w atmosferę Ziemi. Rozmiary meteoroidów mogą być różne - zazwyczaj mają średnice zaczynające się od dziesiątych części milimetra, a kończonych na kilku metrach (często podaje się 10 metrów). Większe skały nazywa się planetoidami lub asteroidami.

Meteor to z kolei świetlisty ślad na niebie pozostawiany przez przelatujący meteoroid w atmosferze ziemskiej. W zależności od wielkości meteoroidu meteor ma też różną jasność. Bardzo jasne meteory (o jasności przynajmniej -4 magnitudo, czyli jaśniejsze od blasku Wenus) nazywamy bolidami, a te najjaśniejsze, występujące niezwykle rzadko superbolidami.

Więcej o fascynującym kosmosie przeczytasz na Gazeta.pl

Jaśniejsze bolidy powodowane są przez przedzierające się przez atmosferę meteoroidy o średnicach przynajmniej kilku centymetrów do nawet kilku metrów. W skrajnych przypadkach w momencie eksplozji w atmosferze mogą osiągnąć jasność względną znacznie większą od Słońca.

Jaśniejsze bolidy powodowane są przez meteoroidy o znacznych średnicach, które często nie są w stanie w całości ulotnić się atmosferze. Dopiero fragmenty meteoroidów, które dotrą do Ziemi i uderzą w jej powierzchnię, nazywamy meteorytami.

Najjaśniejszym w XXI wieku superbolidem był meteor czelabiński, zaobserwowany w 2013 roku nad Rosją W momencie eksplozji był ok. 30 razy jaśniejszy od Słońca widzianego z Ziemi, a powstała wtedy fala uderzeniowa zniszczyła lub uszkodziła kilka tysięcy budynków, raniąc 1,5 tys. osób. Szacuje się, że spowodował go meteoroid (w tym przypadku można już mówić o asteroidzie) o średnicy prawie 20 metrów.

Więcej o: