Wielka asteroida zbliża się do Ziemi. Możecie obejrzeć jej przelot. Jak? Wyjaśniamy

Asteroida 7335 (1989 JA) pędzi w kierunku Ziemi, ale na szczęście ominie nas w bezpiecznej odległości. Będzie to doskonała okazja, aby obejrzeć ją "na własne oczy". Gdzie w internecie można oglądać przelot asteroidy? Wyjaśniamy.

Asteroida 7335 (1989 JA) należąca do grupy Apolla została odkryta w maju 1989 roku. Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaliczyła ją do grupy asteroid potencjalnie niebezpiecznych. Nic dziwnego - ten kosmiczny kamień według szacunków ma aż 1,8 km średnicy. Ciało niebieskie właśnie zbliża się do Ziemi, a do najbliższego spotkania dojdzie już w piątek (27 maja).

Więcej o kosmosie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przelot asteroidy w pobliżu Ziemi. Gdzie oglądać?

Przelot potencjalnie niebezpiecznej asteroidy można będzie obejrzeć z pomocą odpowiedniego teleskopu. Oczywiście jest też możliwość podglądania jej podróży przez internet. Przelot asteroidy 7335 (1989 JA) można śledzić na żywo na stronie internetowej Virtual Telescope Project. Transmisja na żywo będzie nadawana z Chile i rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek równo o północy czasu polskiego.

Czy jest się czego obawiać? Wielka asteroida pędzi z prędkością 76 tys. km/h względem Ziemi, ale minie naszą planetę w odległości ok. 4 mln km (to nieco ponad 10 razy więcej niż dystans Ziemia-Księżyc) o godz. 14:26 czasu uniwersalnego.

Jak wyliczyli badacze z agencji NASA, będzie to największa asteroida, która w tym roku zbliży się do naszej planety. Asteroida 7335 (1989 JA) wróci jednak do nas około 2055 r., ale wtedy - jak wynika z aktualnych obliczeń - minie Ziemię w o wiele większej odległości niż w najbliższy piątek.

Zobacz wideo Która asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA przygotowuje się, grając w rzutki
Więcej o: