Misja Artemis jest już na orbicie Księżyca. NASA na pół godziny straciła kontakt ze statkiem [WIDEO]

Misja Artemis I w poniedziałek weszła na orbitę wokół Księżyca. Dokładniej rzecz ujmując, zrobiła to kapsuła Orion, która w szczytowym momencie znalazła się około 130 km, nad powierzchnią Księżyca. NASA na 34 minuty straciła kontakt ze statkiem, ale był to planowany, choć stresujący etap misji. Kapsuła spędzi na obicie Srebrnego Globu kilkanaście dni.

450 000 km od Ziemi kapsuła Orion - wystrzelona przez NASA  - wleciała na orbitę Księżyca. Stało się to ok. godziny 8:09 czasu polskiego. Wtedy według NASA statek znalazł się w obszarze grawitacyjnym wpływu Księżyca. Najbardziej spektakularny manewr miał miejsce jednak kilka godzin później, bo o godzinie 13:44.  

Zobacz wideo Która asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA przygotowuje się, grając w rzutki

NASA. Misja Artemis I na Księżycu 

Wtedy bowiem musiała nastąpić korekta trajektorii lotu. Kontrolerzy włączyli silnik modułu serwisowego na 2 minuty 30 sekund, aby przyspieszyć statek kosmiczny, wykorzystać siłę grawitacji Księżyca i skierować go na odległą orbitę wsteczną za Księżycem. Chwilę wcześniej, bo ok.13:26 centrum kontroli lotu straciło łączność z Orionem.  

 

Był to planowany etap misji, choć na pewno stresujący dla kontrolerów. Orion na 34 minuty znalazł się bowiem za Srebrnym Globem, który zwyczajnie blokował sygnał. Po tym czasie NASA poinformowała, że statek ponownie wyłonił się zza Księżyca, a cała misja przebiegła planowo. Według informacji NASA około godziny 13:57 Orion przeleciał najbliżej Księżyca, bo ok.130 kilometrów nad jego powierzchnią.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

NASA. Kiedy człowiek wróci na Księżyc?

Statek ma spędzić na orbicie wokół Srebrnego Globu kilkanaście dni. W tym czasie NASA przetestuje jego systemy - m.in. interakcję z komputerem pokładowym. 

NASA. Misja Artemis - co to?

Artemis to nazwa amerykańskiego programu lotów kosmicznych, który realizują NASA, firmy prywatne, a także partnerzy międzynarodowi, m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Rakieta Space Launch System (SLS), która wyniesie kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I, wystartowała w ubiegłą środę rano polskiego czasu z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie. 

Trwający lot jest pierwszym z serii, które mają doprowadzić do powrotu astronautów na Księżyc, a później założenia tam stałej bazy. 

Więcej o: