Koronawirus w Polsce. Łatwiejsza płatność kartą. Mastercard i Visa podnoszą limity płatności zbliżeniowych

Do tej pory bez wpisywania kodu PIN można było zrealizować transakcję zbliżeniową tylko do 50 zł. W związku z zaleceniami WHO, dotyczącymi realizowania płatności w dobie koronawirusa, operatorzy kart podniosą tę kwotę do 100 zł jeszcze w tym tygodniu.

Jak pisaliśmy w lutym, VISA i Mastercard wcześniej zapowiadały, że kwota płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u wzrośnie do 100 zł jeszcze w tym roku. Zmiana miała wejść w życie do końca roku. Obecna sytuacja, związana z koronawirusem w Polsce, przyspieszyła ten proces.

"W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł. Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu" - czytamy w przesłanym do nas komunikacie firmy VISA.

Zobacz wideo A gdyby portfel był niepotrzebny?

"Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego" - poinformowała Visa.

Epidemia koronawirusa. Limity płatności bez PIN-u podnosi także Mastercard

Mastercard również zdecydował się na takie rozwiązanie. Operator kart płatniczych zaznaczył, że dostępność nowej usługi będzie zależna od agentów rozliczeniowych, którzy obsługują terminale, takich jak np. eService, First Data, Elavon czy Polskie ePłatności.

"Biuro Mastercard w Polsce informuje, że już od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu - poinformowała firma Mastercard. 

Więcej o: