Nie tylko Netflix i YouTube. Apple TV+ i Amazon Prime też będą oszczędzać internet w Europie

Kolejne platformy VOD podążają za działaniami Netflixa. Filmy i seriale z Apple TV+ i Amazon Prime będą miały niższą jakość w krajach Unii Europejskiej. Krok ten ma uniemożliwić przeciążenie sieci Internet na Starym Kontynencie.
Zobacz wideo Jak bardzo koronawirus może uderzyć w polską gospodarkę w drugim kwartale i całym 2020 roku?

Nie jest tajemnicą, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa spowodowała znaczące obciążenie sieci w Europie. Osoby, które pozostały w domach mają znacznie więcej czasu, aby korzystać z internetu oraz oglądać seriale i filmy na platformach VOD, a to zużywa sporo transferu (szczególnie, gdy korzystamy z rozdzielczości 4K i Full HD).

Dlatego w zeszłym tygodniu Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego zwrócił się do platform stremingowych z prośbą o obniżenie jakości dostępnych multimediów. Pierwszy na wezwanie odpowiedział Netflix, który postanowił czasowo obniżyć jakość dostępnych na platformie filmów i seriali. Niedługo później na 30 dni domyślną jakość wideo (do rozdzielczości 480p) obniżył również YouTube.

Apple i Amazon też chcą "odkorkować" internet

Teraz do działań na rzecz "odkorkowania" sieci w Europie dołączyły kolejne platformy. Apple oraz Amazon zapowiedziały właśnie, że zmniejszą domyślną wartość przesyłu danych na terenie Europy w usługach Apple TV+ oraz Amazon Prime Video.

Założony przez Jeffa Bezosa gigant e-commerce przyznaje w oświadczeniu wysłanemu serwisowi Variety, że chcąc pomóc europejskim władzom stara się ograniczyć ilość danych przesyłanych przez sieć przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wideo (poprzez mocniejsze kompresowanie materiałów).

Apple własnego oświadczenia nie wydał, ale - jak podaje 9to5Mac - rozdzielczość materiałów na platformie Apple TV+ spadła z 4K do 670p, czyli ponad trzykrotnie. Filmy są też znacznie gorszej jakości, bo zostały mocno skompresowane.

Obie firmy niestety nie zdradzają, jak długo będą ograniczać przesyłanie danych w Europie. Na razie nie wiadomo też, o ile zmniejszy się ilość danych odbieranych przez użytkowników obu platform. Jak informował wcześniej Netflix, jego działania pozwolą na redukcję przesyłu informacji o 25 proc.

The Next Web donosi, że w USA podobnych ograniczeń nie zastosowano.

Więcej o:
Komentarze (14)
Nie tylko Netflix i YouTube. Apple TV+ i Amazon Prime też będą oszczędzać internet w Europie
Zaloguj się
 • nanorobot

  Oceniono 3 razy 1

  "(poprzez mocniejsze kompresowanie materiałów)."

  No ale to zwiększy zużycie energii, a to bardzo złe dla klimatu ...

 • mydeer

  Oceniono 5 razy 1

  Obniżają w UE, bo tylko tu jest taki durny komisarz, że sam o to poprosił :D Amerykanie korzystają z tego samego internetu, mają starszą infrastrukturę (serio, poza nielicznymi światłowodami prędkości są jak w Polsce 10-15 lat temu) i nie boją się, że coś się zapcha. Nic dziwnego, każdy kto choć trochę się orientuje wie, że to strach irracjonalny.

  Dziękujemy, Unio! Dzięki tobie będziemy płacić tyle samo a dostawać mniej.

 • bloxyx

  Oceniono 1 raz 1

  t-mobile już od dawna "oszczędza". Odpowiedzi na reklamacje są tak kuriozalne, że tylko powinni się cieszyć z zakazu sprzedaży broni statystycznemu Kowalskiemu.

 • tom1622

  Oceniono 4 razy 0

  Słusznie.

  Siedząc w domu (a trzeba siedzieć) człowiek też ma prawo do rozrywki, bo inaczej dostanie "na łeb".
  Lepiej więc obejrzeć film czy serial w niższej rozdzielczości niż w ogóle.

  Nie mówiąc już o tym, że "infrastrukturalne zawalenie się" internetu spowoduje, że pracy zdalnej też nie wykonamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX