Największy samolot świata odleciał z Lotniska Chopina w Warszawie

Najwiekszy samolot świata, An-225 Mrija odleciał z Lotniska Chopina w Warszawie. Start można było śledzić dzięki transmisji na żywo zapewnionej przez stołeczny port. Antonov dostarczył do naszego kraju prawie 100 ton sprzętu medycznego.

An-225 Mrija był najbardziej wyczekiwanym gościem na Lotnisku Chopina w ostatnich dniach. Ten - największy i najcięższy samolot świata - dostarczył do naszego kraju prawie 100 ton sprzętu medycznego zamówionego przez państwowe spółki KGHM i Lotos. To m.in. 76 ton kombinezonów, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek zajmujących w sumie przestrzeń 1050 m3.

Pobyt antonova w warszawskim porcie lotniczym okazał się dość krótki. An-225 przyleciał we wtorek przed godz. 10 z Kazachstanu (było to międzylądowanie po drodze z Chin). Lotnisko Chopina zdecydowało się na uruchomienie transmisji na żywo ze startu antonova z Warszawy.

An-225 Mrija odleciał z Lotniska Chopina w Warszawie:

Przez ostatnie godziny trwała operacja rozładunku wielkiej maszyny. Jak podawał kilka dni temu prezes KGHM, samolot był "wypełniony po brzegi". Lotnisko Chopina oznajmiło z kolei we wtorek na Twitterze, że rozładunek m.in. 7 mln maseczek i kilkuset tysięcy kombinezonów to "nie lada wyzwanie organizacyjne".

An-225 Mrija wywołał niemałe zamieszanie w Polsce

Wtorkowe lądowanie An-225 Mrija wywołało niemałe zamieszanie nad Wisłą. Relację z wydarzenia na Facebooku Lotniska Chopina oglądało ponad 80 tys. osób. Kolejne 140 tys. fanów śledziło ścieżkę lotu antonova w serwisie Flightradar24. Sporo widzów zebrało się również przed telewizorami.

Warszawski port obawiał się, że start samolotu również będzie cieszył się sporym zainteresowaniem, dlatego do ostatniej chwili nie chciał podawać dokładnej godziny startu ani kierunku lotu. W związku z pandemią koronawirusa chciano uniknąć gromadzenia się spotterów pod ogrodzeniem lotniska.

An-225 Mrija to największy samolot świata

Antonow An-225 Mrija (z ukraińskiego - "marzenie") to największy będący obecnie w użytku samolot świata. Powstał w zakładach lotniczych Antonowa, niedługo przed upadkiem Związku Radzieckiego - pierwszy lot prototypu odbył się w 1988 roku. Samolot ma 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 88,4 metra i ponad 18 metrów wysokości. Napędzany jest aż sześcioma silnikami Progress D-18T i może poderwać nawet 250 ton ładunku. Długość maszyny jest ponad dwukrotnie większa od odległości, jaką podczas pierwszego lotu pokonali bracia Wright, a w ładowni zmieściłby się kadłub boeinga 737 - najpopularniejszego samolotu pasażerskiego świata.

An-225 na Lotnisku Chopina w WarszawieAn-225 na Lotnisku Chopina w Warszawie Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

An-225 to samolot unikatowy, bo ukończono tylko jeden egzemplarz. Budowy drugiego zaniechano po upadku ZSRR. Planowo wielki antonov miał służyć przede wszystkim do wynoszenia na swym grzbiecie radzieckich wahadłowców Buran. Dziś zajmuje się transportem wyjątkowo dużych towarów w ukraińskich liniach cargo Antonov Airlines.

Więcej o: