Rewolucja w przestworzach. Jak będziemy latać w czasach zarazy?

LOT zapowiedział wskrzeszenie ośmiu lokalnych połączeń już 1 czerwca. Przewoźnik podał także procedury bezpieczeństwa, które będą obowiązywały w samolotach. Wyjaśniamy, jak już wkrótce będzie wyglądało podróżowanie w przestworzach.

Jak już pisaliśmy, Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią od 1 czerwca część krajowych lotów pasażerskich. Przez pierwsze dwa tygodnie realizowane będą połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych, poinformował przewoźnik. Na pokładzie samolotów ma obowiązywać specjalna procedura #BezpiecznyLOT, wypracowana w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i międzynarodowych organizacji branżowych.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

W dwóch tygodniach czerwca pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń LOT-u, na trasie:

 • z Warszawy do Gdańska - lot realizowany do trzech razy dziennie;
 • z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry - do dwóch razy dziennie;
 • z Krakowa do Gdańska - jeden raz dziennie.

#BezpiecznyLOT. Połączenia wracają w oparciu o szczególne zasady bezpieczeństwa

- Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracujemy z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w celu dopracowania procedur bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów m.in. wypracowania standardu w zakresie materiałów ochronnych czy przygotowania jak największej liczby stanowisk samoobsługowych, zgodnie z zasadą "no contact" - powiedział członek zarządu PLL LOT ds. handlowych Michał Fijoł, cytowany w komunikacie.

Procedura #BezpiecznyLOT obejmuje zarówno zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od chwili dotarcia na lotnisko.

Jak będą wyglądały procedury bezpieczeństwa na pokładzie samolotu?

#BezpiecznyLOT w samolocie to:

 • Filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), w które wyposażono samoloty LOT-u usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych.
 • Załogi pokładowe obsługujące pasażerów podczas lotu zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki.
 • Wszyscy pasażerowie udający się w podróż samolotami LOT-u będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu.
 • W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada "no contact", ograniczająca bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.
 • W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg (plecak, torebka, laptop lub reklamówka z zakupami).

Jak będą wyglądały procedury bezpieczeństwa na lotnisku?

PLL LOT we współpracy z zarządem przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych wypracował spójne procedury bezpieczeństwa dla lotów.

#BezpiecznyLOT na lotnisku to:

 • kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali
 • odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących,
 • dystans przestrzenny w gate'ach i podczas boardingu,
 • ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych),
 • dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa.

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem, poinformowano także.

Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach mają zostać przedstawione pasażerom do 25 maja.