Czwarta tarcza kryzysowa już w Sejmie. Co daje przedsiębiorcom? "Biznes ucieszą zmiany podatkowe"

Rząd opublikował projekt czwartej tarczy antykryzysowej, której wiele rozwiązań zostało skierowanych do przedsiębiorców. "Biznes ucieszą zmiany podatkowe" - pisze "Rzeczpospolita".

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej przewiduje złagodzenie warunków ulgi na złe długi w PIT/CIT. Firma, która straciła na epidemii będzie mogła z niej skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności (normalnie jest 90 dni). "To polepszy sytuację przedsiębiorców, którym nie płacą na czas kontrahenci" - pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Tarcza 4.0 pozwala na zwolnienia w budżetówce. Konieczny: To szaleństwo

Nowe regulacje zwiększają także ulgę na darowizny. Od dochodu będzie można odliczyć między innymi wsparcie dla DPS-ów. Obejmie ona także komputery przekazywane szkołom. Zmiana dotyczy także tych przedsiębiorców, którzy przez epidemię COVID-19 mieli kłopoty z realizacją kontraktów. Rozliczą w kosztach PIT/CIT kary i odszkodowania płacone kontrahentom np. z tytułu wad wykonanych usług.

Zapisy tarczy 4.0 zapewnią większą elastyczność przedsiębiorcom

Pracodawcy będą mogli również wysłać pracownika na zaległy urlop, bez konieczności uzyskania jego zgody. Tarcza 4.0 wprowadzi także ograniczenie co do maksymalnej wysokości odprawy, która nie będzie mogła przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (2600 zł brutto). 

Ponadto nowe prawo ma poprawić dostępność "wakacji kredytowych". Zawarte będą w niej też przepisy dotyczące możliwości uchylania się od kar finansowych przewidzianych w umowach, jeśli realizację zadań uniemożliwiła epidemia. Ułatwi to rozliczenie zamówień publicznych. Tarcza 4.0 ma także wprowadzić zapowiadaną od dłuższego czasu ochronę polskich firm przed przejęciem przez podmioty spoza UE. Specustawa miałaby wejść w życie w ciąg następnych dwóch, trzech tygodni.

Więcej o: