Czwarta tarcza kryzysowa już w Sejmie. Co daje przedsiębiorcom? "Biznes ucieszą zmiany podatkowe"

Rząd opublikował projekt czwartej tarczy antykryzysowej, której wiele rozwiązań zostało skierowanych do przedsiębiorców. "Biznes ucieszą zmiany podatkowe" - pisze "Rzeczpospolita".

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej przewiduje złagodzenie warunków ulgi na złe długi w PIT/CIT. Firma, która straciła na epidemii będzie mogła z niej skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności (normalnie jest 90 dni). "To polepszy sytuację przedsiębiorców, którym nie płacą na czas kontrahenci" - pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Tarcza 4.0 pozwala na zwolnienia w budżetówce. Konieczny: To szaleństwo

Nowe regulacje zwiększają także ulgę na darowizny. Od dochodu będzie można odliczyć między innymi wsparcie dla DPS-ów. Obejmie ona także komputery przekazywane szkołom. Zmiana dotyczy także tych przedsiębiorców, którzy przez epidemię COVID-19 mieli kłopoty z realizacją kontraktów. Rozliczą w kosztach PIT/CIT kary i odszkodowania płacone kontrahentom np. z tytułu wad wykonanych usług.

Zapisy tarczy 4.0 zapewnią większą elastyczność przedsiębiorcom

Pracodawcy będą mogli również wysłać pracownika na zaległy urlop, bez konieczności uzyskania jego zgody. Tarcza 4.0 wprowadzi także ograniczenie co do maksymalnej wysokości odprawy, która nie będzie mogła przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (2600 zł brutto). 

Ponadto nowe prawo ma poprawić dostępność "wakacji kredytowych". Zawarte będą w niej też przepisy dotyczące możliwości uchylania się od kar finansowych przewidzianych w umowach, jeśli realizację zadań uniemożliwiła epidemia. Ułatwi to rozliczenie zamówień publicznych. Tarcza 4.0 ma także wprowadzić zapowiadaną od dłuższego czasu ochronę polskich firm przed przejęciem przez podmioty spoza UE. Specustawa miałaby wejść w życie w ciąg następnych dwóch, trzech tygodni.

Więcej o:
Komentarze (17)
Czwarta tarcza kryzysowa już w Sejmie. Co daje przedsiębiorcom? "Biznes ucieszą zmiany podatkowe"
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 9

  Zamiast tarczy Niemcy w marcu wypłacili pracodawcom odszkodowania dla każdego zatrudnionego pracownika. Bez podań i zbędnych formalności.
  W końcu ktoś wywiezie pisiorów na tarczy.

 • Zbig Lag

  Oceniono 8 razy 8

  To są brednie nie tarcza. Musi się to co wyprawia ta mafia, źle skończyć. Mówiliście, że za PO/PSL były afery. Pytam jakie? Tylko Nowak stracił robotę za zegarek, a tu dzisiaj pisowska mafia wali nas na na naszych oczach na miliony jeśli nie na miliardy, a ten błazen Morawiecki chce dawać za to ordery i to najwyższe......... Czegoś równie groteskowego i pełnego zyderstwa w swoim dość długim życiu nie przeżyłem

 • 123karabela

  Oceniono 6 razy 6

  Zamiast kilkudziesięciu z tektury, wystarczyłaby jedna solidna tarcza, ale wtedy nie byłoby tylu emocjonujących konferencji.

 • herp_derp

  Oceniono 6 razy 6

  W pierwszej pozwolili chodzić do lasów, żeby przedsiębiorcy wybrali sobie gałąź. Teraz dają im sznur, wszak przyszedł czerwiec i pora zapłacić zaległy ZUS za kwartał. Na raz.

 • zd46

  Oceniono 8 razy 6

  Była tarcza 1,2,3, co na nic przedsiębiorcom nie starcza, ale zadowala starca i to „dobrej zmianie wystarcza. Teraz nadchodzi 4,0 - WYPŁASZCZENIE kieszeni Polaków. Rząd cały czas mówił działaczom gospodarczym: „wy siedźcie na kwarantannie, siedźcie, nic nie róbcie, a my, wam, za to, „NIE BÓJCIE SIĘ”, tylko teraz trzeba się bać, „nieodpowiedzialna władza ściska za gardło i zaczyna dusić”. Obiecanego dużo się zmieści.
  Panie Morawiecki, te wszystkie do kupy tarcze „finansowe są bez precedensu". One okazały się przedwyborczymi "KOŁPAKAMI lub BĘBNAMI HAMULCOWYMI" od kultowej "syrenki 102" znalezionymi w leśnym rowie na posiadłości „andrzejowego leśnego ruchadła. Pan jest opóźniony w działaniu, ale pewnie "opóźniony także w rozwoju", pan NIE NADĄŻA, pan DREPCZE W MIEJSCU, konfabuluje, intryguje, obrzuca UE błotem i „własnymi odchodami” a rodzime firmy padają „ryjem doprzodu”. Inne państwa stawiają środki do dyspozycji, prawie natychmiast a pan? Za dwa lub trzy tygodnie, rząd niegotowy, rząd wybiera „dudagrzmota”, przedsiębiorcy sami sobie mogą pomóc i muszą oraz takie inne dyrdymały. Dekiel się panu poluzował? Pan "wpompował miliardy w ratowanie gospodarki" czy się pan "spompował"? Ta pan pompka, to "trąbka, pompka i lewarek" i aby „świat ze śmiechu nie pękł”. Panie Morawiecki, pan chce wyjść z tej recesji obronną ręką, jak znienawidzony przez pana D.Tusk, przecież PiS nie może być gorszy od PO. Wyhamuj szaleńcu, Polska to Ojczyzna milionów Polaków a nie tylko: Kaczyńskich, Morawieckich, Ziobrów, Dudów i innych „umysłowo chorych” a także kupionych za 500+ i inne przedwyborcze plewy. Pomoc od PFR „PoFRunęła” na konta swojaków i kościelnych.

 • kotmiki

  Oceniono 8 razy 6

  $ tarcza poda przedsiębiorcom sznur ...niestety nPolska to,wielkie goowno leninowsko-marksistowskie w wydaniu pislamskim zamiast peerlowskim

 • refio

  Oceniono 5 razy 5

  Jeszcze z miesiąc i będzie czterdziesta czwarta tarcza tylko kto się w tym wszystkim połapie...

 • mini1438678625124konto

  Oceniono 4 razy 4

  A kiedy będę mógł być wreszcie traktowany jak dorosły człowiek, a nie dziecko specjalnej troski? Nic od was nie chce, chce jedynie żebyście się ode mnie odpieprzyli na zawsze.

 • fakej

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli wyślą pracownika na urlop kiedy jego dzieci będą na wakacjach, a potem zwolnią na trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia wypłacając jedną pensję. Trzeba powiedzieć, że ma gest ten nasz rząd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX