Koronawirus w Polsce. Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali. Wiemy, gdzie powstaną

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. W rządową inicjatywę zaangażowane będą m.in. PKN Orlen, KGHM czy Tauron.

Walka z drugą falą pandemii koronawirusa trwa. Jednym z najważniejszych zadań stojących przed rządem jest zadbanie o wydolność służby zdrowia. W związku z tym zdecydowano się zaangażować państwowe spółki do pomocy przy budowy szpitali tymczasowych. 

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

15 tymczasowych szpitali. Płaci Skarb Państwa, za resztę odpowiadają spółki 

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych, w przedsięwzięcie zaangażowanych jest osiem spółek Skarbu Państwa. Koszt budowy poniesie Skarb Państwa. Spółki są natomiast odpowiedzialne za stronę organizacyjną oraz inwestycyjną. Do ich zadań należy m.in. zapewnienie zgód administracyjnych oraz kadry i sprzętu. Będą także bezpośrednio współpracować z wojewodami. 

- Ministerstwo Aktywów Państwowych od początku swojego istnienia funkcjonuje w sytuacji nadzwyczajnej związanej z epidemią koronawirusa. W tym czasie skoordynowaliśmy wielką pomoc spółek Skarbu Państwa dla Polaków o wartości prawie 200 mln zł - podkreślał wicepremier Jacek Sasin.

Koronawirus w Polsce. Wiemy, gdzie powstaną szpitale

Zgodnie z rządowym planem powstanie 15 szpitali tymczasowych, dzięki którym baza łóżek dla chorych na COVID-19 zwiększy się o blisko 3 tys. Pierwsze szpitale mają powstać jeszcze w listopadzie. Cztery szpitale powstaną na Mazowszu i w Małopolsce, trzy na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu

"PKN Orlen zajmie się mazowieckimi szpitalami w Płocku i Ostrołęce. KGHM zorganizuje trzy szpitale na Dolnym Śląsku a Węglokoks dwa na Śląsku. Tauron, Grupa Azoty i PKO Bank Polski pomogą mieszkańcom Małopolski. Szpitale powstaną tam w Krakowie, Tarnowie oraz Krynicy. Dodatkowo PKO Bank Polski zajmie się szpitalem w Poznaniu, a Totalizator – w Radomiu. Z kolei Lotos zorganizuje szpital w Gdańsku" - czytamy także w komunikacie. 

Więcej o: