Pierwszy "domowy" test na koronawirusa zatwierdzony. Wynik już po 30 minutach

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy do samodzielnego użytku "domowy" test wykrywający koronawirusa.

Test jako pierwszy pozwala pobrać próbkę, ale i sam wykonuje badanie, bez konieczności wysyłania wymazu do laboratorium. Wynik testu uzyskuje się po 30 minutach.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 54

"Domowy" test na koronawirusa. Na czym polega? 

Test firmy Lucira Health wykonywany jest podobnie jak inne badania na obecność koronawirusów – informuje Reuters. Trzeba pobrać wymaz z nosa. Próbkę wystarczy potem umieścić w urządzeniu analizującym czy znajduje się w niej patogen wywołujący chorobę COVID-19.

Rzecznik rządu Piotr Mueller. Warszawa 12 sierpnia 2019 Czy będzie lockdown? Rzecznik rządu odpowiada. Wyjaśnia też, co z nauką zdalną

Przedstawiciel FDA Stephen Hahn tłumaczy, że już wcześniej pojawiły się autoryzowane testy do domowego użytku. Jednak ten test po raz pierwszy pozwala nie tylko pobrać próbkę, ale sam wykonuje badanie i pokazuje w ciągu 30 minut, jaki jest wynik. Wymazu nie trzeba zatem wysyłać do laboratorium.

Sprzęt do takiego badania może być wykorzystywany we własnym domu, jak i w szpitalach czy biurach. Aby samodzielnie wykonać test trzeba, jednak mieć ukończone co najmniej 14 lat.

Bill Gates (Co-Chair, Bill & Melinda Gates Foundation) at the launch of 'Deutschlands neue Verantwortung'. Bill Gates wróży rewolucję w pracy. Ma zniknąć połowa podróży służbowych

Koronawirus. Amerykańscy eksperci zapowiadają, że wkrótce pojawi się więcej takich testów 

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zwraca uwagę, że choć wkrótce powinny być dostępne pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż będą miały kluczowe znaczenie w kontrolowania pandemii. Jeff Shuren z FDA twierdzi, że w przyszłości powinno być dostępnych więcej tego rodzaju testów do samodzielnego użytku.
(PAP/ zbw/ ekr)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: