Od czwartku 27 stycznia w wybranych aptekach farmaceuci mogą wykonywać darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa. Nie ma limitu testów, które można przeprowadzić u tej samej osoby. Czas oczekiwania na wynik testu to ok. 15 minut. Wynik jest wpisywany do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski).
Pacjent wynik otrzyma również za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Jeśli okaże się on pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową. A po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o tym, że jest ozdrowieńcem.
Ministerstwo zdrowia sugeruje, by w sytuacji negatywnego wyniku testy antygenowego, ale wyraźnych objawów u pacjenta, takich, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, poprosić lekarza o skierowanie na test PCR, co można to zrobić online.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Poza możliwością wykonywania testów farmaceutom udało się przeforsować zmiany, o które zabiegali od lat. Od dziś mogą oni m.in. przeprowadzać w swoich aptekach podstawowe badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia krwi, tętna, pulsu oraz saturację krwi, czy też dokonywać pomiaru masy ciała, wzrostu i wyliczyć BMI oraz wykonywać test stężenia glukozy we krwi i przeprowadzić panel lipidowy.
W dniu rozpoczęcia programu, czyli 27 stycznia, przystąpiły do niego 64 punkty z około 13 tys. aptek w Polsce, o czym poinformował portal Interia. Część farmaceutów nie była przekonana do tego pomysłu, sugerując, że nie ma do tego odpowiednich warunków. A jakie są wymogi, by apteka mogła taki punkt utworzyć?
Apteka wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki). W pomieszczeniu powinna być również umywalka z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
Mimo sceptycyzmu farmaceutów aptek robiących darmowe testy stosunkowo szybko przybywa. Ministerstwo zdrowia opublikowało na swojej stronie systematycznie aktualizowaną mapę z punktami darmowych testów, do której można przejść, klikając tutaj. Okazuje się, że z 64 punktów na starcie liczba ta wzrosła do godz. 14 do 105.
>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!