Apteki z darmowymi testami. W ciągu kilku godzin dołączyło ponad 40 punktów [MAPA]

Nowym rozwiązaniem rządu w walce z koronawirusem są darmowe testy antygenowe w aptekach. Pomysł wszedł w życie w czwartek, niektórzy farmaceuci są do niego nastawieni sceptycznie. Na początku do programu przystąpiły 64 punkty, jednak w ciągu kilku godzin liczba placówek wzrosła do ponad 100.

Od czwartku 27 stycznia w wybranych aptekach farmaceuci mogą wykonywać darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa. Nie ma limitu testów, które można przeprowadzić u tej samej osoby. Czas oczekiwania na wynik testu to ok. 15 minut. Wynik jest wpisywany do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski). 

Zobacz wideo Minister Niedzielski powinien podać się do dymisji? Pytamy senatora Koniecznego

Darmowe testy na koronawirusa w aptekach. Co, kiedy wynik jest pozytywny?

Pacjent wynik otrzyma również za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Jeśli okaże się on pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową. A po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o tym, że jest ozdrowieńcem. 

Ministerstwo zdrowia sugeruje, by w sytuacji negatywnego wyniku testy antygenowego, ale wyraźnych objawów u pacjenta, takich, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, poprosić lekarza o skierowanie na test PCR, co można to zrobić online.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Poza możliwością wykonywania testów farmaceutom udało się przeforsować zmiany, o które zabiegali od lat. Od dziś mogą oni m.in. przeprowadzać w swoich aptekach podstawowe badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia krwi, tętna, pulsu oraz saturację krwi, czy też dokonywać pomiaru masy ciała, wzrostu i wyliczyć BMI oraz wykonywać test stężenia glukozy we krwi i przeprowadzić panel lipidowy. 

MZ publikuje mapę aptek z testami. Do programu dołączają kolejne placówki

W dniu rozpoczęcia programu, czyli 27 stycznia, przystąpiły do niego 64 punkty z około 13 tys. aptek w Polsce, o czym poinformował portal Interia. Część farmaceutów nie była przekonana do tego pomysłu, sugerując, że nie ma do tego odpowiednich warunków. A jakie są wymogi, by apteka mogła taki punkt utworzyć?

Apteka wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki). W pomieszczeniu powinna być również umywalka z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.

Mimo sceptycyzmu farmaceutów aptek robiących darmowe testy stosunkowo szybko przybywa. Ministerstwo zdrowia opublikowało na swojej stronie systematycznie aktualizowaną mapę z punktami darmowych testów, do której można przejść, klikając tutaj. Okazuje się, że z 64 punktów na starcie liczba ta wzrosła do godz. 14 do 105. 

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: