Afera KNF. Leszek Czarnecki ma zeznawać w prokuraturze

Prokuratura wyznaczyła na jutro termin przesłuchania Leszka Czarneckiego w sprawie związanej z byłym szefem KNF Markiem Chrzanowskim - powiedziała IAR rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Po paru godzinach Roman Giertych, pełnomocnik Czarneckiego, poinformował, że przesłuchanie odbędzie się w poniedziałek.

Do przesłuchania ma dojść w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. To właśnie tam prowadzone jest śledztwo w tej sprawie.

Przedwczoraj Prokuratura Krajowa poinformowała, że otrzymała od pełnomocnika Leszka Czarneckiego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej przez szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Zawiadomienie pełnomocnika Leszka Czarneckiego, czyli mec. Romana Giertycha, zostało przekazane do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Marek Chrzanowski ustąpił ze stanowiska szefa KNF w związku z publikacją "Gazety Wyborczej" o rzekomej propozycji korupcyjnej, jaką miał złożyć właścicielowi Getin Noble Banku i Idea Banku, Leszkowi Czarneckiemu.

"Gazeta Wyborcza" napisała, że ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika. Jego wynagrodzenie miało być "powiązane z wynikiem banku" i wynosić 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych. Do złożenia propozycji miało dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał.

Więcej o sprawie KNF i Leszka Czarneckiego przeczytasz w poniższych tekstach:

- Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]
- Idea Bank Leszka Czarneckiego na liście ostrzeżeń KNF. Nie chodzi o działalność bankową
-
Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Marka Chrzanowskiego z funkcji szefa KNF
- Jest drugie zawiadomienie ws. KNF, dotyczy doradcy prezydenta. "Miał lobbować w KNF"

Poranna rozmowa Gazeta.pl z Leszkiem Balcerowiczem

Więcej o: