Radio ZET jednak nie dla Fratrii i Karnowskich? Zbigniew Jakubas coraz bliżej przejęcia

Jeden z najbogatszych Polaków - Zbigniew Jakubas - jest bliski przejęcia holdingu Eurozet, właściciela Radia Zet - donoszą Wirtualne Media. Zainteresowane przejęciem rozgłośni mają być również spółki Fratria oraz Agora.

O planach przejęcia Radia Zet przez biznesmena Zbigniewa Jakubasa pisaliśmy po raz pierwszy w połowie stycznia, gdy miliarder złożył ofertę spółce Czech Media Invest.

Początkowo Jakubas zastrzegał, że jego oferta jest ważna jedynie do 31 stycznia. W piątek, w rozmowie z serwisem Wirtualne Media, poinformował jednak, że zdecydował się na jej przedłużenie i spodziewa się rozstrzygnięcia "w najbliższym tygodniu".

Eksperci, cytowani przez portal sugerują, że po przejęciu Eurozetu Zbigniew Jakubas zrealizuje jeden z dwóch scenariuszy. Pierwszym z nich ma być odsprzedanie grupy z zyskiem. Drugim - stworzenie własnego koncernu medialnego na czele z Radiem Zet.

Eurozet na sprzedaż

O możliwym przejęciu grupy Eurozet, właściciela Radia ZET, mówi się od dłuższego czasu. Eurozet trafił na sprzedaż kilka miesięcy temu, gdy spółka Czech Media Invest przejęła go od francuskiego koncernu Lagardère.

W grudniu ub. w mediach pojawiły się informacje, że Eurozet może trafić w ręce Grupy Fratria, wydawcy m.in. tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

Na początku grudnia Fratria miała złożyć wniosek do państwowego Banku Pekao SA o kredyt na dokonanie transakcji. Z ustaleń serwisu Wirtualne Media z końca grudnia 2018 wynikało, że spółka, w której udziały ma m.in. Jacek Karnowski oraz senator PiS Grzegorz Bierecki, ostatecznie ten kredyt dostanie. Chodzi o 51 mln euro.

Przejęciem Eurozetu w ostatnich tygodniach miały być również zainteresowane spółki ZPR Media, Agora oraz PMPG Polskie Media.

Jeden z najbogatszych Polaków

Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico, jest dziś jednym z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Oprócz pakietu kontrolnego w Mennicy Polskiej, posiada on udziały w takich spółkach, jak Newag, Feroco, czy Polna Wartico Invest.

Magazyn "Forbes" szacuje jego majątek na 1,51 mld złotych, co w ubiegłym roku dało Jakubasowi 14. miejsce na liście najbogatszych Polaków.

W przeszłości Jakubas inwestował już w mediach. W latach 90-tych należące do niego firmy wydawały m.in. takie gazety, jak "Kurier Lubelski" czy "Życie Warszawy".

Więcej o: