PO domaga się kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Posłowie pytają o podatki

Posłowie Platformy Obywatelskiej postulują, by w powiązanej z PiS spółce Srebrna przeprowadzić kontrolę skarbową. Powodem miałyby być kwestie podatkowe związane z budową wieżowców.
Zobacz wideo

Platforma Obywatelska zwróciła się do Izby Administracji Skarbowej z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Poinformowali o tym podczas konferencji prasowej posłowie Marta Golbik i Zbigniew Konwiński. Politycy wyjaśnili, że wniosek PO jest oparty o artykuł 282 Ordynacji podatkowej.

Zbigniew Konwiński powiedział, że wniosek do Izby Administracji Skarbowej ma związek z dzisiejszą publikacją przez "Gazetę Wyborczą" faktury VAT z czerwca 2018 roku. Wystawiła ją spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Poseł PO dodał, że za wykonane usługi trzeba zapłacić.

Prace przygotowawcze wykonane dla Srebrnej, co nawet przyznał Jarosław Kaczyński, są jej przychodem i winny być opodatkowane, tak podatkiem dochodowym jak i podatkiem VAT

- mówił Konwiński. Dodał, że "beneneficjentem prac przygotowawczym jest spółka Srebrna, jest bowiem właścicielem gruntu pod budowę, więc ona powinna zapłacić podatek CIT, bo prace przygotowawcze zwiększyły wartość jej majątku".

"Gazeta Wyborcza" napisała, że w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tysięcy złotych.

PiS zaprzecza

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek napisała na Twitterze, że "faktura o której napisała dziś Gazeta Wyborcza nie jest podstawą do dokonania płatności, bo w niej nie wiadomo o co chodzi". "Taką fakturę każdy może wystawić każdemu" - oceniła.

Sprawę skomentował również senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. 

Każda ze stron pozostaje w swojej roli

- powiedział dziennikarzom

Wyjaśnił też, że Prawo i Sprawiedliwość nie dostrzega żadnej nieprawidłowości nieprawidłowości w spotkaniach Jarosława Kaczyńskiego i planach Srebrnej.

Odnosząc się do wniosku o przeprowadzenie kontroli skarbowej Jan Maria Jackowski powiedział, że każdy ma prawo podejmować działania w oparciu o przepisy prawa jakie uważa za stosowne.

Senator Jackowski dodał, że na ujawnionym w ubiegłym tygodniu nagraniu prezes Prawa i Sprawiedliwości poradził austriackiemu biznesmenowi, by w kwestii zapłaty za wykonane usługi udał się do sądu. "I wtedy złoży stosowne zeznania w sądzie, jak rozumiem na jego korzyść, że prace zostały wykonane" - powiedział.

Czytaj też: Roman Giertych wzywa Srebrną i Jarosława Kaczyńskiego do uregulowania faktur

W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza opublikowała stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem. Rozmowy dotyczą kwestii wynagrodzenia za odrzuconą ostatecznie koncepcję budowy dwóch wieżowców na warszawskich gruntach należących do spółki Srebrna.

Więcej o: