PO domaga się kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Posłowie pytają o podatki

Posłowie Platformy Obywatelskiej postulują, by w powiązanej z PiS spółce Srebrna przeprowadzić kontrolę skarbową. Powodem miałyby być kwestie podatkowe związane z budową wieżowców.
Zobacz wideo

Platforma Obywatelska zwróciła się do Izby Administracji Skarbowej z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Poinformowali o tym podczas konferencji prasowej posłowie Marta Golbik i Zbigniew Konwiński. Politycy wyjaśnili, że wniosek PO jest oparty o artykuł 282 Ordynacji podatkowej.

Zbigniew Konwiński powiedział, że wniosek do Izby Administracji Skarbowej ma związek z dzisiejszą publikacją przez "Gazetę Wyborczą" faktury VAT z czerwca 2018 roku. Wystawiła ją spółka Nuneaton powołana przez spółkę Srebrna specjalnie do budowy bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. Poseł PO dodał, że za wykonane usługi trzeba zapłacić.

Prace przygotowawcze wykonane dla Srebrnej, co nawet przyznał Jarosław Kaczyński, są jej przychodem i winny być opodatkowane, tak podatkiem dochodowym jak i podatkiem VAT

- mówił Konwiński. Dodał, że "beneneficjentem prac przygotowawczym jest spółka Srebrna, jest bowiem właścicielem gruntu pod budowę, więc ona powinna zapłacić podatek CIT, bo prace przygotowawcze zwiększyły wartość jej majątku".

"Gazeta Wyborcza" napisała, że w sumie z podatkiem VAT austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, który kierował Nuneatonem, chce od Srebrnej 1 mln 580 tysięcy złotych.

PiS zaprzecza

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek napisała na Twitterze, że "faktura o której napisała dziś Gazeta Wyborcza nie jest podstawą do dokonania płatności, bo w niej nie wiadomo o co chodzi". "Taką fakturę każdy może wystawić każdemu" - oceniła.

Sprawę skomentował również senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. 

Każda ze stron pozostaje w swojej roli

- powiedział dziennikarzom

Wyjaśnił też, że Prawo i Sprawiedliwość nie dostrzega żadnej nieprawidłowości nieprawidłowości w spotkaniach Jarosława Kaczyńskiego i planach Srebrnej.

Odnosząc się do wniosku o przeprowadzenie kontroli skarbowej Jan Maria Jackowski powiedział, że każdy ma prawo podejmować działania w oparciu o przepisy prawa jakie uważa za stosowne.

Senator Jackowski dodał, że na ujawnionym w ubiegłym tygodniu nagraniu prezes Prawa i Sprawiedliwości poradził austriackiemu biznesmenowi, by w kwestii zapłaty za wykonane usługi udał się do sądu. "I wtedy złoży stosowne zeznania w sądzie, jak rozumiem na jego korzyść, że prace zostały wykonane" - powiedział.

Czytaj też: Roman Giertych wzywa Srebrną i Jarosława Kaczyńskiego do uregulowania faktur

W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza opublikowała stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Geraldem Birgfellnerem. Rozmowy dotyczą kwestii wynagrodzenia za odrzuconą ostatecznie koncepcję budowy dwóch wieżowców na warszawskich gruntach należących do spółki Srebrna.

Więcej o:
Komentarze (21)
Platforma Obywatelska domaga się kontroli skarbowej w spółce Srebrna. Posłowie PO pytają o podatki
Zaloguj się
 • edek40

  Oceniono 17 razy 15

  A ja się pytam czy faktura została zaksięgowana w Srebrnej i czy nie stanowiła podstawy do obniżenia podatku.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  Oj tam, jeden telefon z góry i skarbówka nie znajdzie podstaw do kontroli. A jak znajdzie, to nazajutrz będzie musiała szukać nowej pracy.

 • kataryniarski

  Oceniono 13 razy 11

  Kontrola w Srebrnej - brzmi jak bluźnierstwo!

  Już widzę, jak jakiś urzędnik dokonuje takiej kontroli... a po tygodniu go znajdują na dnie Wisły, z kamieniem u szyi i notką w której podejrzanie za często pada słowo: samobójstwo! :D

 • menisk24

  Oceniono 8 razy 6

  Kontrola w Srebrnej mogłaby rzucić światło na kilka jeszcze innych kwestii, np. czy Srebrna finansuje Szeregowemu Posłowi ochronę, samochód i kierowcę, a jeśli tak to czy koszty te są księgowane jako koszt uzyskania przychodu? Jeśli są finansowane przez Srebrną, to nie mogą być jej kosztem podatkowym, bo nie mają związku z jej działalnością. Przy okazji wyszłoby na jaw czy Prezes owe korzyści w postaci ochrony, samochodu i kierowcy ma doliczane do przychodu i czy płaci od tego podatek dochodowy? Jestem przekonany że nie płaci, choć każdy inny śmiertelnik musiałby to opodatkować, a całodobowa ochrona to niemałe koszty więc i niemały podatek. Tylko pytanie czy znajdzie się odważny urzędnik w US który ruszy to guano...?

 • cacadux

  Oceniono 10 razy 6

  Przecież taką fakturę można kupić w każdym sklepie z fakturami, więc przestańcie się czepiać.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 7 razy 5

  Wiadomo,iż Srebrna to ostoja finansowa i fizyczna PiS i Kaczyńskiego. Srebrna daje,karmi i opiera tego farmazona z willi na Żoliborzu.

 • elprot

  Oceniono 5 razy 3

  W przyszłości musi powstać niezależna komisja ds prywatyzacji Srebrnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX