PLL LOT ma setki milionów strat przez uziemione Boeingi 737. Linie lotnicze opóźnią otwarcie nowych połączeń

PLL LOT kilka miesięcy temu uziemił pięć samolotów Boeing 737 MAX. Z tego powodu linie lotnicze nie moga otworzyć nowych połączeń i zanotowały 500 mln zł strat. LOT prawdopodobnie zażąda odszkodowania od amerykańskiego producenta.

PLL LOT uziemił pięć samolotów 737 MAX amerykańskiego Boeinga już kilka miesięcy temu. Powodem były wątpliwości co do niezawodności maszyn po katastrofie lotniczej w Etiopii. Przedłużający się proces uziemienia maszyn znacząco uderzył finansowo w polskiego przewoźnika, który od producentów Boeinga prawdopodobnie będzie domagał się odszkodowania.

Zobacz wideo

PLL LOT stracił 500 mln euro na uziemieniu Boeingów. Firma będzie żądać odszkodowania 

Sytuacja z wadliwymi maszynami w znaczący sposób wpłynęła na całą branżę lotniczą, gdyż w podobny sposób jak LOT zachowali się największy światowi przewoźnicy. Według szacunków tureckich mediów, Turkish Airlines wywalczył 150 mln dol. odszkodowania oraz 75 mln dol. na części zamienne oraz szkolenia. Posiadający największą flotę Boeingów 737 MAX Southwest Airlines porozumiał się natomiast z producentem na kwotę 830 mln dol. 

Rekompensaty prawdopodobnie żądać będzie również PLL LOT, który uziemił pięć maszyn. Wpłynęło to negatywnie na bilans finansowy w 2019 roku, gdyż polski przewoźnik musiał wypożyczać maszyny zastępcze. Ponadto hamuje to rozwój nowych połączeń, m.in. w Budapeszcie. Spółka planuje rozwijać hub przesiadkowy w stolicy Węgier, ale na razie musi się zmagać z gorszą frekwencją w połączeniach do Azji. Wszystko z powodu brak nowych połączeń. 

Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami - leasingodawcami oraz firmą Boeing i pracujemy nad rozwiązaniem problemu na drodze współpracy

- czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez przewoźnika. 

Jak podaje dziennik.pl, PLL LOT wylicza straty finansowe na 500 mln zł, a w ciągu kolejnych miesięcy kwota ta dalej będzie rosnąć. Eksperci wskazują jednak, że na odzyskanie 100 proc. strat nie ma szans. Ponadto Boeing prawdopodobnie zaoferuje część odszkodowania w formie rabatów na przyszłe samoloty, zniżki na części bądź szkolenia. 

>>> Dowiedz się więcej: Prezes Boeinga zwolniony. W tle kryzys wokół samolotów 737 MAX. Firma musi "przywrócić zaufanie"

Więcej o:
Komentarze (78)
PLL LOT ma setki milionów strat przez uziemione Boeingi 737. Linie lotnicze prawdopodobnie zażądają odszkodowania
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 50 razy 46

  "LOT prawdopodobnie zażąda odszkodowania od amerykańskiego producenta." Chyba że Mike Pence powie, że lepiej dla stosunków polsko-amerykańskich, byłoby gdyby nie zażądał.

 • sprzedam_sie

  Oceniono 27 razy 25

  LOT-szrot.
  Przypomne komunikat zarzadu z marca 2019, gdy wszyscy wkolo trabili juz o niebezpieczenstwie zwiazanym z maxami:
  "Użytkowane przez LOT Boeingi 737 MAX 8 są w pełni sprawne i wykonywane przez nie rejsy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z agencjami lotniczymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Na tej podstawie LOT kontynuuje realizowanie rejsów Boeingami 737 MAX 8."

 • kot789

  Oceniono 37 razy 23

  zezlomowac, kupic Airbusy. Mieszkamy w Europie i to z Europa powinnismy robic interesy, a nie bratac sie z falszywcami zza oceanu

 • januszpopkorniarz

  Oceniono 23 razy 19

  Wyobrazmy sobie, gdyby to Airbus mial takie klopoty. Prawactwo dostaloby orgazmu z radosci, bylaby ciagla jazda na kalifat francuski i rzecz jasna, gaulaitera Herr Thusska.
  Tymczasem, media zwiazane z obozem wolnosciowym, milcza, zero informacji na temat Boinga.
  Przypadek?

 • feldkuratkatz

  Oceniono 19 razy 15

  Ambasadorka USA prychnie i Pinokio wraz Adrianem pokornie skłonią główki i powiedzą, że zaszło nieporozumienie, to nie my chcieliśmy odszkodowania, to my zapłacimy odszkodowanie Boeingowi za oczernianie ich produktów, które nie dość ze nie spadają to jeszcze lecza artretyzm i hemoroidy.

 • zraluk7

  Oceniono 25 razy 13

  Ciekawe jak to wyliczyli skoro nigdy tyle nie zarobili a nagle przez 5 samolotów rzekomo mają tyle strat. TO uziemienie to po prostu wymówka dla nieudolnego zarządzania przez partyjnych funkcjonariuszy pis.

 • adamtko

  Oceniono 18 razy 12

  Boeing zapłaci, pół miliarda, miliard, czy 2. To drobne.
  Przemnoży się razy 2, doda VAT i wszystko się upchnie w Patriotach, F-35 itp.

  Suweren nie zauważy, bo suweren liczy tak: 1, 2, 3, 500+, mnóstwo.

 • karinawojtek

  Oceniono 15 razy 11

  Nie możemy wystąpić o odszkodowanie, bo się hamerykanie obrażą i nie sprzedadzą nam F35.

 • mcguirre

  Oceniono 17 razy 11

  Jest takie określenie jak dywersyfikacja dostawców. Inne linie lotnie (oprócz tanich) w tym LH, BA, KLM, SAS, AF, nawet Aeroflot stosują z powodzeniem tą zasadę. Jak widać LOT nie uczy się na błędach i nadal, po problemach z 787 brnie w Boeinga. Róbcie tak dalej a wkrótce po PLL zostanie tyko logo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX